Crnogorski parlamentarni izbori su bili konkurentni i efikasno su sprovedeni, ali je zloupotreba javnih resursa dala vladajućoj partiji nepravednu prednost, navode međunarodni posmatrači
PODGORICA, 31. avgust 2020. - Iako su parlamentarni izbori u Crnoj Gori sprovedeni transparentno i efikasno, široka zloupotreba položaja i državnih resursa dala je vladajućoj partiji neupitnu prednost u atmosferi intenzivno polarizovane rasprave o nacionalnom identitetu i crkvi, navedeno je u današnjoj izjavi međunarodnih posmatrača.
Misija za posmatranje izbora, uz podršku OEBS Kancelarije za demokratske institucije i ljudska (ODIHR) i Parlamentarne skupštine OEBS-a (PS), zaključila je da su izbori bili konkurentni, vladajuća partija je nepravedno profitirala kroz razne zloupotrebe službenih i državnih resursa. Predsjednik i drugi visoko rangirani funkcioneri su bili uveliko uključeni u kampanju, zamagljujući granicu između države i vladajuće partije.
„Bila je ovo vrlo borbena kampanja s tim da je vladajuća partija bila u prednosti zbog nejednakih uslova takmičenja. Uticaj COVID-a na kampanju uključujući i jučerašnji izborni dan bio je neosporno jak, ali ne koliko i rasprave o crkvenom i nacionalnom identitetu“, rekla je Margareta Cederfelt, koja je specijalni koordinator i vođa kratkoročnih posmatrača OEBS-a.
Ukupno je 540.026 birača imalo pravo glasa na jučerašnjim prijeveremenim parlamentarnim izborima. Pravni okvir uglavnom obezbjeđuje održavanje demokratskih izbora ali ga treba poboljšati, jer praznine i nejasnoće u zakonu narušavaju pravnu sigurnost i olakšavaju zaobilaženje pravila. Izborni dan je prošao uredno i postupak sprovođena je uglavnom bio transparentan, dok se zdravstveni protokoli nisu sprovodili dosljedno.
Kampanja je protekla mirno uprkos učestalom konfrontacijskom tonu, premda u atmosferi zdravstvenih restrikcija, kandidati su ipak mogli da se obrate biračima i prenesu svoje poruke putem interneta i društvenih mreža, autobus kampanjama i kroz manja okupljanja. U isto vrijeme, činjenica da su snimke predizborne kampanje u najvećoj mjeri proizveli sami kandidati, zajedno sa nedostatkom nezavisnog uređivačkog izvještavanja, umanjila je kvalitet informacija dostupnih biračima. Uglavnom, zavisnost od politički povezanih poslovnih interesa ograničava uređivačku autonomiju i pluralizam medija.
Jučerašnji izbori održani su usljed zabrinutosti zbog nedovoljnog poštovanja Ustava. Ne samo da su izbori raspisani prijevremeno, bez skraćivanja mandata Parlamentu, već su ograničenja osnovnih sloboda tokom pandemije, uključujući zabranu javnih okupljanja i političkih skupova, uvedena bez proglašenja vanrednog stanja od Parlamenta. Od posljednjih izbora pokrenuti su krivični postupci i hapšenja nekoliko poslanika bez prethodno skinutog imuniteta , suprotno nacionalnom zakonodavstvu i međunarodnim standardima.
„Za žaljenje je što praznine u zakonodavstvu i nedostatak nezavisnog medijskog nadzora omogućavaju zloupotrebu službenog položaja i državnih resursa“, rekao je Tamas Meszerics, šef ODIHR Ograničene misije za posmatranje izbora. „Potrebna je jaka politička volja u čitavom političkom spektru da bi se poboljšao zakon i izborna praksa kroz sveobuhvatni proces reformi.“
Međunarodna misija za posmatranje izbora za parlamentarne izbore u Crnoj Gori imala je 30 posmatrača iz 19 zemalja, koju je činilo 25 raspoređenih eksperata ODIHR-a i dugoročnih posmatrača, te 5 parlamentaraca i osoblje PS OEBS-a. Misija za posmatranje izbora je bila ograničenog broja zbog ograničenja putovanja i zdravstvenih problema izazvanih pandemijom COVID-19.
Za više informacija molimo kontaktirajte:
Katya Andrusz, ODIHR: +48 609 522 266 or katya.andrusz@odihr.pl
Andreas Baker, OSCE PA: +45 601 08126 or andreas@oscepa.dk