Druga sjednica Omladinskog parlamenta organizovana uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori
Druga sjednica Omladinskog parlamenta, koja je održana u Skupštini Crne Gore u organizaciji Mreže za mlade Crne Gore uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, održana je 2. decembra u Podgorici.
Učesnici su razmatrali više pitanja od važnosti za položaj mladih u Crnoj Gori, uključujući teme koje se tiču unapređenja relevantnog zakonodavnog okvira - Zakon o mladima i Zakon o nevladinim organizacijama, te mogućim mehanizamima za povećanje zastupljenosti mladih u državnom i lokalnim parlamentima i njihovog učešća u kreiranju i donošenju politika.
Otvarajući sjednicu, zamjenik šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori Giovanni Gabassi kazao je da je Skupština mjesto gdje se donose odluke koje se tiču svih građana Crne Gore, uključujući i mlade i njihovu budućnost. „Nijedna odluka koja se tiče mladih ne treba da bude donesena bez njih. Zato je važno za vas, mladi ljudi, da zauzmete svoje mjesto za stolom i budete dio procesa donošenja odluka. Ova sjednica danas nije samo formalna vježba. Ona je prilika za vas da diskutujete o vašim potrebama i izazovima sa kojima se suočavate i da počnete da radite zajedno u cilju da te izazove prevaziđete“, kazao je Gabassi.
Potpredsjednik Skupštine Boris Pejović podsjetio je da je Skupština u prethodnom periodu realizovala dva važna događaja posvećena mladima - Dječji parlament i Parlament mladih. „Kroz ove formate nastojimo kreirati prostor u kojem svaki glas, svaka ideja i inicijativa mogu pronaći put do najvišeg zakonodavnog organa. Ovi događaji jasno pokazuju našu posvećenost da Skupština Crne Gore ne bude samo institucija zakona, već i mjesto otvorenog dijaloga, gdje različite društvene grupe zajednički doprinose razvoju crnogorske zajednice“, naveo je Pejović.
Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić kazao je da kroz prizmu omladinske politike, na Omladinskom parlamentu se ne govori samo o zakonima i pravilnicima, već o idejama koje oblikuju stvarnost i budućnost Crne Gore. „Omladinski parlament, kao prostor susreta ideja, stavova i dijaloga, od izuzetne je važnosti ne samo zbog pitanja koja se ovdje otvaraju već i zbog načina na koji se ta pitanja tretiraju – kroz otvoren, inkluzivan i međusektorski pristup“, istakao je ministar Šćekić.
Omladinski parlament je bio završni događaj projekta Mreže za mlade Crne Gore, kroz koji su mladi predstavnici parlamentarnih partija i studenti održali brojne konsultacije sa ekspertom angažovanim od strane Misiji. Ovo je uključivalo obuku za izgradnju kapaciteta, kroz koji su mladi sastavili i pripremili inicijative predstavljene na sjednici Omladinskog parlamenta.
Mreža za mlade predstavlja reprezentativan savez omladinskih organizacija, organizacija koje rade sa mladima i za mlade, unija i saveza i trenutno broji 46 organizacija članica iz Crne Gore. Misija će nastaviti da podržava omladinske organizacije i servise u Crnoj Gori, jačajući njihove kapacitete za uspješan rad.