OEBS objavio Izvještaj o praćenju sudskih postupaka na Zapadnom Balkanu, sa preporukama za reformu pravosuđa u Crnoj Gori
Izvještaj o praćenju sudskih postupaka na Zapadnom Balkanu „Od papira do prakse“, izrađen u okviru regionalnog projekta implementiranog u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, objavljen je danas, sa preporukama kako odgovor pravosuđa na slučajeve organizovanog kriminala i korupcije u ovih pet jurisdikcija može biti unaprijeđen.
Izvještaj predstavlja ključne nalaze i preporuke koje se odnose na pitanja identifikovana kroz praćenje 59 slučajeva organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou u Crnoj Gori u periodu od jula 2021. do marta 2024. godine. Tokom realizacije, projekat je konstatovao izvjesno povećanje transparentnosti rada sudova, postignuto usvajanjem dobrih praksi, kao što je objavljivanje rasporeda ročišta i sudskih odluka. Projekat takođe ističe da je preporuka za sužavanje stvarne nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva počela da se sprovodi, što je još jedna potvrda reforme koja je u toku. Kako izvještaj pokazuje, na putu ka napretku, neki izazovi tek treba da budu riješeni, kao što je efikasnost postupaka, sa svega nekoliko prvostepenih presuda i samo dva pravosnažna predmeta tokom implementacije projekta.
„Zahvaljujemo se crnogorskim akterima, a posebno Višem sudu u Podgorici, Specijalnom državnom tužilaštvu, Vrhovnom sudu, Sudskom i Tužilačkom savjetu, Ministarstvu pravde i Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, sa kojima je projekat imao opsežne konsultacije u protekle tri godine. Oni su pružili vrijednu podršku tokom implementacije projekta, potvrđujući posvećenost Crne Gore stvaranju održivog i efikasnog sistema krivičnog pravosuđa“, kazala je šefica Misije Dominique Waag, dodajući da Misija visoko cijeni znanje i perspektivu koju dijele crnogorske nevladine organizacije koje su konsultovane tokom ovog procesa, te da sada sa zadovoljstvom dijelimo izvještaj sa širom javnošću.
Kroz praćenje suđenja i korišćenje prilagođene metodologije Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR), posmatrači su bili prisutni u svakom koraku procesa, što im je omogućavalo da nadgledaju sistem i identifikuju oblasti čije bi unapređenje koristilo sistemu da funkcioniše efektivnije. Prilagođene preporuke za Crnu Goru predstavljaju detaljan okvir za napredak koji podržava tekuće reforme. Izvještaj daje smjernice sa primjenljivim i na dokazima zasnovanim koracima koji su osmišljeni da podrže crnogorske institucije, sa naglaskom na one koji procesuiraju i sude u slučajevima organizovanog kriminala i korupcije, u stvaranju prvorazrednog pravosudnog sistema koji efikasno reaguje na organizovani kriminal i korupciju.
Nakon objavljivanja izvještaja, regionalni događaj na ekspertskom nivou biće organizovan u Budvi u septembru.
Regionalni projekat praćenja suđenja finansira Evropska komisija kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA II).