Misija OEBS-a u Crnoj Gori podržala Državno tužilaštvo u komunikaciji sa javnošću i objavila istraživanje o povjerenju u tu instituciju
Polovina ispitanika navodi da je upoznata sa radom Državnog tužilaštva, dok je u 2022. godini manje od četvrtine prijavilo isto. 41 odsto ispitanika smatra da je Državno tužilaštvo pristupačno, a njihov rad otvoren za javnost, što predstavlja povećanje od 11 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Oko 41 odsto vjeruje da je rad Državnog tužilaštva transparentan, a nešto manje od polovine ispitanika je upoznato sa njihovim nadležnostima, što ukazuje na potrebu poboljšanja komunikacije između institucije i građana.
Ovo su neki od nalaza istraživanja o Percepciji Državnog tužilaštva u Crnoj Gori, koje je naručila Misija OEBS-a, a sprovela agencija DeFacto, u septembru 2023. godine.
„Sveukupno, skoro jedna trećina ispitanika ima pozitivan ili donekle pozitivan generalni stav prema Državnom tužilaštvu, dok nešto više od jedne trećine ima donekle negativan ili veoma negativan stav“, kazao je Slaven Živković iz DeFacto, predstavljajući rezultate.
Istraživanje pokazuje i da je došlo do rasta povjerenja u skoro sve nivoe tužilaštva u odnosu na 2022. Skoro pedeset odsto građana ima određeno ili potpuno povjerenje u Vrhovno državno tužilaštvo, što je sedam odsto više u odnosu na 2022. godinu, dok 55 odsto ispitanika ima određeno ili potpuno povjerenje u rad Specijalnog državnog tužilaštva, što je povećanje od 12 odsto u odnosu na 2022. godinu. Korupcija i organizovani kriminal su identifikovani kao preovlađujući problemi u Crnoj Gori, što ukazuje na to da građani imaju velika očekivanja od tužilaštva u ovoj oblasti.
Tatjana Begović, v.d. Vrhovnog državnog tužioca, zahvalila je Misiji OEBS-a u Crnoj Gori na kontinuiranoj podršci ovom godišnjem istraživanju. “Ohrabruje nas što ovogodišnje istraživanje pokazuje rast povjerenja u državno tužilaštvo na svim nivoima. To nas ujedno obavezuje da dalje unaprjeđujemo naš rad”, istakla je Begović.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominique Waag, pozdravila je odluku da se istraživanje objavi po drugi put. “Na taj način se poboljšava komunikacija između Vrhovnog državnog tužilaštva i građana. Jačanje transparentnosti predstavlja imperativ za Državno tužilaštvo da efikasno komunicira sa javnošću o radnjama koje preduzima, rekla je Waag. Ona je dodala da obavještavanje javnosti o postojećim predmetima organizovanog kriminala i korupcije, u skladu sa standardima transparentnosti, a uz poštovanje pretpostavke nevinosti, ima poseban značaj.”
Misija OEBS-a u Crnoj Gori pomogla je Vrhovnom državnom tužilaštvu u izradi nacrta i realizaciji njihove prve komunikacione strategije, što je važan napor u povećanju transparentnosti i institucionalne pristupačnosti. Osim podrške ovom istraživanju, Misija je podržala produkciju TV emisije „Upoznajte tužilaštvo“, kako bi se dodatno približio rad Državnog tužilaštva. Misija će nastaviti sa pružanjem podrške Državnom tužilaštvu i tokom 2024. godine, na način što će ponuditi pomoć u opremanju sale za sastanke/medije u cilju efikasne komunikacije sa medijima i javnošću.
Istraživanje o percepciji Državnog tužilaštva u Crnoj Gori sprovedeno je na uzorku od 1,002 punoljetna ispitanika, korišćenjem nasumičnog višeetapnog stratifikovanog uzorka.