Misija OEBS-a u Crnoj Gori podržala Kancelariju zaštitnika ljudskih prava i sloboda i organizaciju regionalne konferencije ombudsmana
Institucije ombudsmana igraju ključnu ulogu u sprovođenju boljeg poštovanja ljudskih prava, međunarodnih konvencija i demokratskih vrijednosti u regionu, a njihov orijentir je povjerenje koje im ukazuju građani. Ovo je jedan od zaključaka regionalne konferencije organizovane povodom 20 godina postojanja institucije crnogorskog ombudsmana, uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori.
Predstavnici 12 institucija ombudsmana i tijela za ravnopravnost iz Beograda, Prištine, Sarajeva, Skoplja, Tirane i Zagreba su 28. i 29. septembra razmijenili mišljenja i razgovarali o mnogim zajedničkim izazovima sa kojima se njihove institucije suočavaju, kao što su, između ostalog, nediskriminacija, suzbijanje govora mržnje, slobodan pristup informacijama, saradnja sa sudovima, položaj migranata i maloljetnika, edukacija državnih službenika o ljudskim pravima, priprema javne uprave za krizu i praćenje sprovođenja njihovih preporuka.
Konferencija je otvorena video porukom predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića, koji je ohrabrio Kancelariju ombudsmana u Crnoj Gori da nastavi da štiti principe vladavine prava, pravne sigurnosti, zakonitosti i nepristrasnosti u radu svih državnih organa.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominique Waag pohvalila je rad Kancelarije Ombudsmana u Crnoj Gori i ocijenila da je današnji skup zagovornika ljudskih prava svjedočanstvo koliko su ljudska prava važna za građane, u demokratskom sistemu gdje institucije moraju biti transparentne i odgovorne. „Zaštitnik ljudskih prava i sloboda i Misija OEBS-a dijele slične zabrinutosti. Zajedno sa Kancelarijom Zaštitnika, Misija radi na suzbijanju govora mržnje u medijima. Podstičemo pluralističku debatu i pažnju medija u cilju promovisanja tolerancije etničke, vjerske, jezičke i kulturne raznolikosti. Ohrabrujemo svakoga od vas da posvetite posebnu pažnju ženama koje govore u javnosti, jer se one, kao političarke, aktivistkinje civilnog društva ili novinarke, suočavaju sa kontinuiranom salvom govora mržnje“, kazala je ambasadorka Waag, i podsjetila na neke od principa i obaveza OEBS-a, kao što su promocija tolerancije prema ljudima drugih ubjeđenja i uvjerenja i sprječavanje agresivnog nacionalizma, rasizma, šovinizma i ksenofobije.
Dodala je da je rodno zasnovano nasilje i način na koji sudovi rješavaju ove slučajeve zajednička briga. „Dalje, očekujemo da se pretpostavka nevinosti u potpunosti poštuje, ne samo od strane medija. Dijelimo vaša zapažanja, zasnovana na brojnim primljenim pritužbama, o prekomjernoj dužini suđenja, koja podriva efikasnost pravosudnog sistema”, kazala je ambasadorka Waag.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković ukazao je na veoma zahtjevan period za rad nezavisnih institucija, navodeći važnost obezbjeđivanja odgovarajućih materijalnih, finansijskih, prostornih, kadrovskih i normativnih kapaciteta. „Bez kontinuiranog tolerantnog dijaloga, bez razumijevanja među ljudima, svaka ideja, ma koliko god bila dobra, nosi rizik da se iskompromituje, posebno u situacijama kada odjek iracionalnog kao što je mržnja, utiša glasove razuma kao što su oni koji pozivaju na poštovanje ljudskih prava i sloboda i urođenog dostojanstva ljudi”, kazao je Bjeković.
Pred 100 učesnika konferencije, vodne riječi održali su i rezidentni koordinator UN u Crnoj Gori Peter Lundberg, šefica Delegacije EU u Crnoj Gori Oana Cristina Popa i šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici Lejla Dervišagić. Savjetnik UN-a za ljudska prava i predstavnici Ministarstva pravde, Ustavnog suda i Pravnog fakulteta učestvovali su kao moderatori na raznim panelima konferencije.