Uloga političkih partija u postizanju rodne ravnopravnosti u političkom životu u fokusu okruglog stola Misije OEBS-a u Crnoj Gori i ODIHR-a
Misija OEBS-a u Crnoj Gori i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), u saradnji sa Odborom za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, organizovali su okrugli sto na temu „Ostvarivanje rodne ravnopravnosti u političkom životu Crne Gore: Uloga političkih partija“, 17. maja 2022. godine u Podgorici.
Predstavnici/ce političkih partija razgovarali su o načinima unaprjeđenja rodne ravnoteže unutar svojih partija. Takođe, razmotrena je ideja da se sprovedu participativne rodne revizije u okviru odabranih političkih partija, sa ciljem da se podstaknu da izrade rodne akcione planove.
Otvarajući događaj, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Božena Jelušić kazala je da je osvješćivanje svih oblika diskriminacije bio prvi uslov da se stvari počnu mijenjati, a da je dalje potreban sistemski, a ne sporadični odgovor. Ona je dodala da nedavna istraživanja pokazuju da je 9 od 10 političarki u Crnoj Gori prijavilo rodnu diskriminaciju, a 7 od 10 ispitanica doživjelo je neki oblik nasilja.
„Kvote čuvaju zastupljenost žena u Skupštini i drugdje gdje postoje, međutim, u isto vrijeme ovakav politički kontekst vrlo često kod žena rađa submisivnost – spremnost da se pokore, da brojem budu žene i glasovi, ali ne i kvalitetom i iskorakom koji pokušavaju da naprave. Važno je da svi mi, i muškarci i žene, budemo glasovi u našim političkim partijama da stvari zajedno mijenjamo, a ne samo da saopštavamo kako se sa nečim ne slažemo“, kazala je Jelušić.
Šefica ODIHR-ove jedinice za demokratsko upravljanje i rodna pitanja Yulia Netesova predstavila je dokument „Ostvarivanje rodne ravnopravnosti u parlamentu: Vodič za parlamente u regionu OEBS-a“, koji ima za cilj da podrži čitav niz parlamentarnih aktera u tome da njihov parlament bude bolji za sve žene i muškarce. „Skupština Crne Gore je jedan od parlamenata koji nastavlja da radi na rodnoj ravnopravnosti i današnji događaj je priznanje upravo tome“, kazala je Netesova.
Savjetnik za rodna pitanja u ODIHR-u Saša Gavrić prezentovao je međunarodne standarde, trendove i dobre prakse u oblasti političkog učešća žena i rodne ravnopravnosti, kao i Metodologiju rodne revizije ODIHR-a, koja naglašava značaj redovnih revizija političkih partija iz perspektive rodne ravnopravnosti. „Političke partije su čuvari političkog života. Transformacijom partija doprinosimo tome da sve političke institucije bolje odgovore na različite potrebe žena u našim društvima“, kazao je Gavrić.
Okrugli sto je uslijedio nakon 14. sjednice Ženskog parlamenta koji je održan 16. maja. Jedan od govornika na sjednici bila je šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominique Waag.