Prosvjetni radnici su prva linija odbrane od ekstremističkih tendencija, zaključuju učesnici OEBS-ove obuke u Crnoj Gori
Odbrana od nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi ka terorizmu zahtijeva integrisani pristup, a prosvjetni radnici su prva linija odbrane od ekstremističkih tendencija. Ovo je zaključeno na radionici „Prevencija nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi terorizmu za profesore osnovnih i srednjih škola“, koju je organizovala Misija OEBS-a u Crnoj Gori 19. i 20. novembra 2019. u Bijelom Polju i Baru.
Radionica, koju sa sa Misijom organizovali Nacionalni koordinator za borbu protiv nasilnog ekstremizma i Ministarstvo prosvjete, okupila je 80 nastavnika iz cijele Crne Gore. Procjena rizika i mehanizama za sprječavanje i borbu protiv nasilnog ekstremizma, radikalizacija na internetu i zloupotreba društvenih mreža bili su u fokusu treninga. Akcenat je stavljen na to kako se internet može koristiti za promociju nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi ka terorizmu.
Program menadžer za bezbjednost i saradnju u Misiji John Corrigan kazao je da je nasilni ekstremizam postao ozbiljna prijetnja sa kojom su suočena društva širom svijeta. “Uprkos tome, ne postoji jedinstveno rješenje. Sigurnosni odgovori su važni, ali nisu dovoljni. Potrebna nam je meka snaga, kao što je obrazovanje. Konkretno, potrebno nam je relevantno, inkluzivno i jednako kvalitetno obrazovanje”, kazao je Corrigan.
Prema njegovim riječima, obrazovanje je alat za sprječavanje nasilnog ekstremizma. “OEBS nastoji da pomogne zemljama u pružanju obrazovnih programa koji grade otpornost mladih na nasilno ekstremističko razmjenjivanje poruka i podstiču pozitivan osjećaj identiteta i pripadnosti. To mora biti urađeno i u Crnoj Gori”, kazao je Corrigan.
Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Nacionalni koordinator za borbu protiv nasilnog ekstremizma Dragan Pejanović kazao je da nastavnici i profesori imaju lični kontakt sa mladima. “Oni omogućavaju bezbjedan prostor koji može da podstakne osjećaj pripadnosti državi, kritičko razmisljanje i izgradnju identiteta. To je najbolja linija odbrane protiv ekstremističkih tendencija koje ugrožavaju vladavinu prava”, kazao je Pejanović.
Generalni direktor Direktorata za obrazovanje pripadnika manjinskih naroda i drugih nacionalnih zajednica u Ministarstvu prosvjete Marash Dukaj kazao je da je obrazovanje najbolja nenasilna metoda koja podstiče pozitivne promjene i kao takvo utiče na sve sfere društva i života svakog pojedinca. “Zato je važno staviti akcenat upravo na rad sa djecom, omladinom pa i odraslima, posebno onima koji su pripadnici ranjivih kategorija, ali i na radu sa profesionalcima”, kazao je Dukaj.
Seminar, koji je vodila naučna saradnica Instituta za političke studije u Beogradu Marija Đorić, dio je podrške koju Misija pruža Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore u sprovođenju prioriteta Nacionalnog Akcionog plana za 2019. godinu.