Misija OEBS-a Crnoj Gori organizuje obuku o medijskoj pismenosti
U cilju unapređenja znanja medijskih profesionalaca i studenata novinarstva o medijskoj pismenosti, Misija OEBS-a u Crnoj Gori organizuje šestodnevni trening za 20 polaznika iz kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda (Ombudsman), Agencije za elektronske medije i studente novinarstva. Trening je organizovan od 16. do 21. septembra u Podgorici.
Otvarajući trening, menadžer Programa za medije u Misiji Daniel Blank kazao je da se Misija kontinuirano bavi promovisanjem medijske i informatičke pismenosti. “U našem svijetu u kojem se promjene brzo dešavaju, sa novim tehnologijama i medijskim platformama koje se svakodnevno pojavljuju, i medijska i informatička pismenost se neprestano mijenjaju“, rekao je Blank.
Ova obuka dio je dugoročne strategije za bolje upoznavanje medijskih profesionalaca i mladih sa najnovijim saznanjima i najboljim praksama u ovoj oblasti.
Obuku vode eksperti za medijsku pismenost Vanja Ibrahimbegović Tihak i Mihajlo Lahtov.
Objašnjavajući glavnu svrhu obuke, ekspertkinja Ibrahimbegović Tihak kazala je da će obuka pokušati da da odgovor šta medijska pismenost podrazumijeva na individualnom nivou, a šta na niovu društva. “Danas ne postoji stroga podjela između kreatora i konzumenta - svi smo mi danas i jedno i drugo, zbog čega komunikaicja u javnom procesu podrazumijeva odgovornos “, rekla je ona.
Prema riječima eksperta Lahtova, medijska pismenost je važan sastavni dio svakog demokratskog društva. „Medijski pismenim građanima je teže manipulisati. Oni cijene slobodu i bore se za nju. Znanje i obrazovanje su put ka uspjehu. A medijska pismenost je baš to – opismenjavanje budućih generacija koji će biti bolji i profesionalniji građani”, kazao je Lahtov.
Učesnici su se složili da je u današnjem svijetu često teško provjeriti validnost i izvor informacija. Zato je glavni cilj obuke borba protiv nedostatka znanja i pružanje alata za kritičko ispitivanje medijskih sadržaja.
Misija OEBS-a prepoznaje potrebu za programima obuke o medijskoj pismenosti kako bi se medijski profesionalci edukovali o tome šta znači biti u stanju “kritički čitati medije”: da medijske izvještaje gledaju skeptično, da preispituju i istražuju, a ne samo da konzumiraju. Kao dio aktivnosti na temu medijske pismenosti, Misija je nedavno pokrenula kampanju o medijskoj pismenosti kako bi podstakla kritičko razmišljanje o konzumiranju medijskih sadržaja.