Sajber bezbjednost i korišćenje interneta u svrhe terorizma i organizovanog kriminala u Crnoj Gori bili su tema seminara koji je organizovao OEBS u Podgorici
Slovačko predsjedavanje OEBS-om za 2019. godinu i Misija OEBS-a u Crnoj Gori organizovali su dvodnevni seminar o sajber/ICT bezbjednosti i korišćenju interneta u svrhe terorizma i organizovanog kriminala, 3. i 4. aprila 2019. godine u Podgorici.
Na skupu su učestvovali stručnjaci iz Slovačke i OEBS-ovog Sekretarijata za transnacionalne prijetnje u Beču. Oni su razmijenili iskustva i prakse sa 32 učesnika, uključujući sedam žena, iz ministarstava vanjskih poslova, odbrane, javne uprave, pravosuđa, vojske, Agencije za nacionalnu sigurnost, Agencije za zaštitu ličnih podataka i Uprave policije.
“Svi se suočavamo sa ogromnim i složenim domaćim, regionalnim i globalnim izazovima sajber bezbjednosti i svi mi neumorno radimo da bi građani i preduzeća bili sigurni”, kazala je šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet. “Mi znamo da će prijetnje današnjice biti manje u odnosu na prijetnje sjutrašnjice, tako da i naši odgovori moraju uvijek biti u razvoju. Toga moramo biti svjesni kada radimo na planovima za buduće akcije.”
Slovački ambasador Roman Hlobeň kazao je da sajber prijetnje i napadi postaju sve češći, sofisticiraniji i štetniji za države. “Napadi na Vladine veb stranice u Crnoj Gori u novijoj istoriji su još uvijek vrlo svježi u našim glavama”, dodao je Hlobeň.
On je rekao da sa promjenama koje donosi digitalizacija i nastavak globalizacije računarskih mreža, sajber/ICT bezbjednosne prijetnje postaju jedan od najozbiljnijih izazova 21. vijeka. “Sa još češćim sajber napadima širom svijeta, koji nemaju nikakvu graničnu kontrolu ili kontrolne tačke, obezbjeđivanje sajber prostora je sada kritično pitanje na globalnom nivou, za sve vlade, preduzeća, građane i potrošače”, rekao je Hlobeň.
Seminar odražava jedan od prioriteta slovačkog predsjedavanja OEBS-om da se pozabavi negativnim posljedicama brze tehnološke promjene i nadogradi postojeće obaveze promovisanjem dijaloga i razmjenom stručnog znanja o sajber/ICT bezbjednosti.
Seminar je, takođe, upoznao učesnike sa OEBS-ovim sajber/ICT mjerama za izgradnju povjerenja koje imaju za cilj smanjenje napetosti i rizika od sukoba koji proizlaze iz korišćenja informacionih i komunikacionih tehnologija. Takođe se fokusirao na obrazovanje i rano prepoznavanje radikalizacije i nasilnog ekstremizma koji dovodi do terorizma; uticaj interneta na istrage i prikupljanje obavještajnih podataka sa stanovišta policije; digitalne forenzičke dokaze; korišćenje interneta u terorističke svrhe i kako reagovati na prijetnje vezane za sajber incidente.