Uloga medija u izbornom procesu fokus OEBS-ove prezentacije u crnogorskom parlamentu
Uloga monitoringa i regulacije medija, medijska pokrivenost i uloga i uticaj platformi društvenih mreža tokom izbora bili su tema prezentacije slovačkog medijskog stručnjaka Rastislava Kužela, koju je podržalo slovačko predsjedvanje OEBS-om, a koja je organizovana u crnogorskom parlamentu 12. marta 2019. godine u Podgorici.
Obraćajući se članovima Parlamenta i predstavnicima medija, Kužel je iskoristio svoje bogato međunarodno iskustvo kako bi objasnio kako je monitoring medija od ključnog značaja za obezbjeđivanje kvalitetnog novinarstva tokom izbora, što omogućuje građanima da na osnovu pravih informacija donose odluke. “Monitoring je preporučen od strane OEBS-a i njegove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)”, rekao je on.
Kužel je, takođe, naglasio potrebu za snažnim i nezavisnim medijskim regulatorom: “Medijski regulator mora osigurati da medijski izvještaji budu u skladu sa postojećim zakonima”.
U svom pozdravnom govoru, šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet kazala je da su slobodni i pravični mediji okosnica svake demokratije. “Mediji bi trebalo da ulože dodatne napore kako bi građanima dali jasnu i nepristrasnu sliku o društvu u kojem žive. Ovo je posebno važno u izbornim procesima, jer svi akteri zaslužuju pravičnu pokrivenost i pravedan pristup medijima, kako bi osigurali punu i djelotvornu zastupljenost stavova i interesa građana“, rekla je ona.
Predsjednik Skupštine Ivan Brajović rekao je da mediji političkim akterima pružaju priliku da predstave sebe i programme tokom izborne kampanje, da otvore rasprave o pitanjima koja građanima omogućuju da odluče kome će dati svoje povjerenje. “Parlamentarna većina u kontinuitetu pokazuje spremnost da poboljša izborno zakonodavstvo i sveukupni izborni ambijent, koristeći preporuke međunarodnih posmatračkih misija”, rekao je Brajović.
Ambasador Slovačke, države koja predsjedava OEBS-om u 2019. godini, Roman Hloben, kazao je da su mediji, zajedno sa društvenim mrežama, najjače komunikacijsko oružje i da značajno utiču na donošenje odluka građana i njihov svakodnevni život. “Društvena odgovornost svih nas je da se u medijskoj dimenziji uspostavi kakav-takav red, da ne može svako da piše kad hoće, šta i kako hoće, i to bez vjerodostojnog izvora”, rekao je Hloben. “Istovremeno, mora se očuvati nezavisnost medija”, dodao je on.
Prezentacija je dio stalne podrške Misije i OEBS/ODHIR-a crnogorskim vlastima u sprovođenju preporuka OEBS/ODIHR-a koje proizlaze iz izbora 2016. i 2018. godine.