Održivost medija i uspješni modeli medijskog poslovanja – tema OEBS-ove dvodnevne konferencije
Podgorica, 9. oktobar 2018. godine - Poslovni izazovi i mogućnosti za održivost tradicionalnih medija, značaj diversifikacije prihoda, kao i ulaganje u kvalitetno novinarstvo, posebno u digitalnom dobu – teme su koje su bile u fokusu prvog dana dvodnevne konferencije “Održivost medija i uspješni modeli medijskog poslovanja”.
Konferenciju organizuje Misija OEBS-a u Crnoj Gori i Misija OEBS-a u Skoplju, u saradnji sa Asocijacijom medija jugoistočne Evrope (MASE).
Predstavnik OEBS-a za slobodu medija Harlem Désir kazao je da ćemo, bez neophodnih investicija, dovoljnih prihoda, bez fer ekonomskih pravila za razvoj medija, imati sve manje medija zbog nestanka novina i teškoća u razvoju novih medija.
“Veoma je važno da se obezbijedi da zakonski okvir, politička klima prema novinarima, njihova bezbjednost i ekonomsko okruženje istovremeno podržavaju pluralizam i kvalitet medijske scene u regionu”, kazao je Desir.
Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković kazao je da sloboda medija i bezbjednost novinara nisu uslov za pristupanje Crne Gore u EU, već moralna i demokratska obaveza vlasti “koju ćemo do kraja sprovesti u djelo, pa makar nikad ne bili članica EU”.
“Apsolutno je neprihvatljivo ugrožavanje lične bezbjednosti novinara kao metod za razrješenje bilo kakvih nesporazuma i nezadovoljstava”, kazao je premijer Marković.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet kazala je da je od izuzetne važnosti otvaranje dijaloga o finansijskoj održivosti medija i iznalaženju praktičnih rješenja koja mogu pomoći prevazilaženju ovog problema.
“Mi ćemo nastaviti da podržavamo medije u njihovim naporima ka izgradnji održivih poslovnih modela”, kazala je ambasadorka Daviet.
Šef Misije OEBS-a u Skoplju, ambasador Klemens Koja, istakao je da se u digitalnom dobu štampani mediji donekle suočavaju sa izazovom da se održe zbog promjena izvora prihoda ili postojanja većeg fokusa na online medije.
“Međutim, sa rastućom digitalizacijom dolaze i mogućnosti: Mediji mogu ponuditi razne sadržaje preko interneta, stvarati interakciju sa korisnicima medija u digitalnoj sferi i širiti baze čitalaca”, kazao je ambassador Koja.
Predsjednik Skupštine Asocijacije medija jugoistočne Evrope (MASE) Željko Ivanović kazao je ova konferencija najava i ohrabrenje da dolazi neko novo vrijeme na prostoru jugoistočne Evrope, kada će manje biti potrebno da se priča o slobodi medija, kada će to biti nešto što se podrazumijeva, a da će se više govoriti o njihovo održivosti.
“Vlada i njene institucije kreiraju ambijent u kojem mediji rade i to je jedna od najvažnijih stvari kada je u pitanu održivost medija”, kazao je Ivanović.
Tokom konferencije, predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskih misija, predstavnici državnih institucija, medija i organizacija civilnog društva razgovarali su o strategijama za poboljšanje poslovanja štampanih medija u digitalnoj eri, mehanizmima za smanjenje gubitaka kroz prizmu novih medijskih poslovnih koncepata, kao i o značaju medijske pismenosti u kreiranju medijskih sadržaja i umrežavanju kao putu ka uspješnom medijskom poslovanju.
Konfenerncija je obezbijedila i dublji pregled rješenja koja su uspješno doprinijela rješavanju nekih od najvažnijih finansijskih medijskih izazova, a samim tim održivosti medija.
Drugi dan Konferencije, koju će sjutra (10. oktobar) sa početkom u 10 sati otvoriti ministar kulture Aleksandar Bogdanović, biće posvećen medijskoj regulatornoj praksi i rastućem uticaju novih medija na medijskom tržištu.