Unapređujemo praksu: OSCE-ova radionica uz simulaciju suđenja priprema sljedeću generaciju pravnika
Mostar, 15. novembar 2024. godine – Kako bi omogućila studentima priliku da steknu neophodno praktično iskustvo u procesuiranju predmeta ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini organizovala je, od 13. do 15. novembra u Mostaru, radionicu na temu „Međunarodno krivično pravo i tranzicijska pravda“. Radionica je okončana organizovanjem simulacije suđenja. Ovaj događaj je okupio studente prava sa javnih univerziteta iz cijele BiH, kao i pravnike i stručnjake za tranzicijsku pravdu, u svrhu unapređenja vještina i promovisanja dubljeg razumijevanja pravosudnih procesa.
Ivo Lupis, šef Odjela za ljudsku dimenziju pri Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini, je naglasio da su radionicom studentima pružene mogućnosti koje prevazilaze samo unapređenje pravnih vještina i produbljivanje znanja o međunarodnom krivičnom i humanitarnom pravu, te je dodao: „Studenti su ovdje da se bave složenim pitanjima i izazovima koji će oblikovati budućnost ove države — pitanjima o odgovornosti, zacjeljivanju rana i potrazi za pravdom nakon okončanja sukoba. Pokazali ste da ste pripremljeni da se suočite sa realnošću tranzicijske pravde, prepoznavši ulogu sistema krivičnog pravosuđa u postizanju ne samo kaznene, nego i restorativne pravde uz poštovanje ljudskih prava i vladavine prava u Bosni i Hercegovini.“
Iako studenti u Bosni i Hercegovini teoretski proučavaju međunarodno humanitarno i krivično pravo, mogućnost da steknu praktične vještine i da se upoznaju sa širim ciljevima tranzicijske pravde neophodnim za procesuiranje ratnih zločina je često ograničena. Pod vodstvom iskusnih sudija, tužilaca i pravnih stručnjaka studenti su stekli vrijedno iskustvo o stvarnim izazovima u procesuiranju ratnih zločina i postizanju pravde.
„Simulirano suđenje omogućava studentima da primijene teorijsko znanje u praksi, razvijaju važne profesionalne vještine kao što su pravna argumentacija, interpretacija pravnih propisa, retorika i analitičko razmišljanje, a što im daje prednost u njihovim budućim pravnim karijerama“, rekla je Ajna Jodanović, profesorica Međunarodnog javnog prava i evropskih studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću.
Ovaj događaj se fokusirao na dosuđivanje imovinsko-pravnog zahtjeva za žrtve, naročito osobe koje su preživjele seksualno nasilje u oružanom sukobu, putem pružanja praktičnog znanja studentima o pravnim mehanizmima koji omogućvaju dosuđivanje naknade za žrtve i poštuju prava preživjelih u pravosudnom procesu.
„Ovo iskustvo pruža mladim pravnicima neophodne uvide u izazove i etičke dileme s kojima se suočavaju sudovi pri donošenju sudskih odluka u predmetima ratnih zločina, kao i ulogu prava u procesu pomirenja i izgradnje trajnog mira. Na kraju, kao student prava, veoma sam zahvalan kako samom organizatoru, tako i našim profesorima što su nam omogućili da steknemo ovako značajno iskustvo i praktično znanje koje će nam uveliko značiti u našem budućem stručnom usavršavanju i karijerama“, zaključio je Mirza Muminović, student Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću.