Превазилажење изазова у решавању случајева дискриминације: недосљедна примјена закона и обрнути терет доказивања
Закон о забрани дискриминације усклађен је са међународним стандардима за заштиту људских права. Међутим, и даље постоји недосљедност у судској пракси, посебно у недосљедном приступу питању терета доказивања.
У циљу досљедне примјене закона, Мисија ОЕБС-а у Босни и Херцеговини (Мисија), у сарадњи са центрима за едукацију судија и тужилаца Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске, организовала је у Мостару 16. и 17. маја обуке о изазовима утврђивања дискриминације и обрнутом терету доказивања за више од 50 судија. Посебан фокус стављен је на преглед препорука и посебних извјештаја Институције омбудсмена/омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине као доказа пред судовима у случајевима дискриминације.
Арбен Муртезић, директор Центра за едукацију судија и тужилаца у ФБиХ, истакао је: „Уклањање свих облика дискриминације темељни је задатак свих институција у демократском друштву. Поред тога што се о томе много говори, често ћете се сусрести са неразумевањем појма дискриминације и непознавањем конкретних механизама заштите међу професионалцима. Стога је овај семинар, осим едукације, користан и у смислу подизања свијести”.
Директор Центра за едукацију судија и јавних тужилаца РС Слободан Зец истакао је значај ове теме, посебно за судије које се у раду на предметима дискриминације суочавају са изазовима у утврђивању дискриминације и примјени конкретних процедуралних правила. „Ово је обука која је наставак континуиране сарадње са Мисијом ОЕБС-а у Босни и Херцеговини, а с обзиром на значај ове теме, надамо се да ће се ова сарадња наставити и у будућности“, закључио је он.
Од усвајања Закона, Мисија је, у сарадњи са центрима за едукацију судија и тужилаца оба ентитета, уложила значајне напоре на јачање домаћих институција и организовала обуку о међународним и европским стандардима и антидискриминационим механизмима за више од 1300 судија и судског особља.
Нина Шеремет, службеница за правна питања у Мисији ОЕБС-а у Босни и Херцеговини, рекла је: „Дискриминација и даље представља изазов у босанскохерцеговачком друштву. Анализа коју смо недавно објавили указује на потребу јачања капацитета у правосуђу у Босни и Херцеговини, у циљу ефикасног процесуирања случајева дискриминације”.