Žurno uskladiti zakone s međunarodnim standardima, istaknuto na konferenciji OESS-a o eliminaciji rodno utemeljenog nasilja

SARAJEVO, 16. svibnja 2024. – U Sarajevu je jučer održana Treća pregledna konferencija o eliminaciji rodno utemeljenog nasilja, koju je otvorila generalna tajnica OESS-a, Helga Maria Schmid.
Na konferenciji je istaknuta žurna potreba za usklađivanjem zakona koji reguliraju ovo područje s međunarodnim standardima te osiguravanjem njihove potpune provedbe.
Konferencija je okupila predstavnike državnih, entitetskih i kantonalnih vlasti te vlasti Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, kao i predstavnike institucija za ravnopravnost spolova i Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH. Cilj konferencije bio je ojačati dijalog i postići dogovor o daljnjim koracima u borbi protiv rodno utemeljenog nasilja.
Istraživanje OESS-a o sigurnosti žena u BiH pokazalo je da je gotovo 50 % žena doživjelo neki oblik nasilja tijekom života, te da mnoge žene ne prepoznaju agresivno ponašanje – poput šamaranja ili odgurivanja – kao nasilje, već ga smatraju uobičajenim dijelom partnerskih odnosa.
Generalna tajnica Schmid naglasila je važnost pristupa usmjerenog na žrtvu u odgovoru kaznenopravnog sustava na rodno utemeljeno nasilje – radi sigurnosti svih žena, njihovih obitelji i društva u cjelini:
“Svjedoci smo porasta slučajeva rodno utemeljenog nasilja i nasilja u obitelji diljem svijeta. Šokirana sam nedavnim slučajevima femicida u Bosni i Hercegovini. Moramo djelovati zajedno, uključiti civilno društvo i skupine za zaštitu prava žrtava kako bismo eliminirali ove užasne zločine. Ponosna sam što OESS, a posebno naša Misija u BiH, daje svoj doprinos. U konačnici, svi ćemo imati koristi jer su prava žena – ljudska prava,” istaknula je Schmid.
Na konferenciji je također naglašeno kako su, iako su napori u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH usmjereni na jačanje zakonodavstva i poboljšanje zaštite od rodno utemeljenog nasilja i nasilja u obitelji, sami zakoni nedovoljni. Postoji žurna potreba za njihovom dosljednom provedbom, izricanjem odgovarajućih kazni počiniteljima te pravovremenom podrškom i zaštitom žrtava.
OESS poziva na sustavan pristup i ciljane napore u svim ovim područjima kako bi svi građani imali pristup istinskoj fizičkoj, psihološkoj, socijalnoj i ekonomskoj sigurnosti.
Organizacija ostaje predana pružanju podrške vlastima u Bosni i Hercegovini u rješavanju problema nekažnjivosti i prevladavanju nedostataka u sustavu zaštite, odgovora i podrške – koji u konačnici dovode do šutnje žrtava i gubitka života.