Analiza OESS-a poziva na poboljšanje institucionalne koordinacije u pružanju podrške svjedocima u pravosudnom sustavu BiH
Ključni nalazi procjene Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini ukazali su na potrebu značajnih poboljšanja sustava podrške svjedocima kako bi se osigurao pristup pravdi i kvalitetna psihološka i administrativna podrška svjedocima i žrtvama. Ovi nalazi predstavljeni su danas u Sarajevu na konferenciji pod nazivom "Rezultati procjene kapaciteta podrške svjedocima u Bosni i Hercegovini", koja je okupila više od 70 predstavnika pravosudnih institucija iz cijele Bosne i Hercegovine, organizacija civilnog društva i međunarodne zajednice.
„Tri desetljeća nakon završetka sukoba, preživjeli se i dalje suočavaju s raznim izazovima, uključujući potrebu za sveobuhvatnim priznavanjem statusa žrtve, pristupom značajnoj podršci za prevladavanje psihičkih i fizičkih trauma proživljenih tijekom rata, te pravovremenu naknadu za pretrpljenu štetu", kazao je veleposlanik Brian Aggeler, šef Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini. "Najizraženiji problem je sporost kaznenog postupka i njegov utjecaj na žrtve i svjedoke, uključujući rizik od retraumatizacije, kao i, u širem smislu, nepružanje adekvatne podrške ili obeštećenja žrtvama kaznenog djela."
Analiza je rađena u suradnji s partnerima iz Odjela za podršku svjedocima Suda i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, od ožujka 2023. do ožujka 2024. godine, a metodologija je uključivala upitnike dostavljene sucima, tužiteljima i službenicima za podršku svjedocima u 30 pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini, zajedno s intervjuima sa fokus grupama sastavljenim od žrtava i svjedoka koji su sudjelovali u kaznenom postupku.
Alma Taso Deljković, voditeljica Odjela za podršku svjedocima Suda BiH, naglasila je da je analiza usmjerena na ocjenu učinkovitosti postojećih mehanizama podrške svjedocima, kao i na prepoznavanje područja u kojima postoji potreba za unapređenjem sustava. „Rezultati su ukazali na potrebu uspostavljanja institucionalnog mehanizma koordinacije podrške svjedocima u sudovima i tužiteljstvima u BiH s ciljem sveobuhvatne i organizirane podrške svjedocima i žrtvama tijekom kaznenog postupka. To znači osigurati kvalitetnu psihološku i administrativnu podršku svjedocima i žrtvama tijekom cijelog postupka, od pripreme za svjedočenje, pa i nakon okončanja sudskog procesa“, zaključila je Taso Deljković.
Današnja konferencija i prezentirana analiza dio su desetogodišnjeg „Projekta praćenja rada na predmetima ratnih zločina“ koji je financirala EU i koji je dao ocjenu napretka u procesuiranju predmeta ratnih zločina u cijeloj BiH i u okviru kojeg održano je više desetaka ciljanih obuka i edukacija za suce, istražitelje i službenike za podršku svjedocima u predmetima ratnih zločina.
Misija će nastaviti pružati podršku pravosudnim akterima iz cijele Bosne i Hercegovine u njihovim nastojanjima usmjerenim na poštivanje vladavine prava u zaštiti osnovnih ljudskih prava i dostojanstva svih žrtava i svjedoka.