Bosni i Hercegovini je potrebna inkluzivna, sveobuhvatna i transparentna izmjena Izbornog zakona
Sarajevo, 21. prosinca 2023. godine - Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini razočarana je činjenicom da ključne izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine nisu usuglašene, unatoč višegodišnjim pregovorima i brojnim rundama rasprava i poziva izabranim čelnicima Bosne i Hercegovine da konačno ispune svoje demokratske obveze.
Kako se približavamo izborima 2024. godine, a i nakon njih, Bosni i Hercegovini su potrebne inkluzivne, sveobuhvatne i transparentne izmjene Izbornog zakona, prvenstveno radi jačanja izbornog integriteta, sprječavanja izbornih prijevara i time očuvanja demokratskih prava njenih građanki i građana.
Potrebne izmjene su jasno i opetovano navedene i preporučene od strane OESS-ovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u njegovom Završnom izvješću Misije za promatranje izbora 2022., od strane Grupe država protiv korupcije (GRECO) Vijeća Europe, te Europske komisija za demokraciju kroz pravo (Venecijanska komisija).
Iako su tehničke izmjene važne, one nisu dovoljne ako sistem i dalje ostaje nefunkcionalan na brojne druge načine.
Zbog sustavnih nedostataka u zakonu, podzakonskim aktima i postojećoj praksi, koje je ODIHR identificirao u svojim izvješćima, postoji određeni broj nepravilnosti prije, tijekom i nakon izbora. Ti nedostaci mogu ozbiljno dovesti u pitanje ukupnu valjanost izbora i utjecati na ishod tamo gdje je razlika u glasovima mala.
Na temelju preporuka sadržanih u izvješćima ODIHR-a objavljenim nakon posljednjih izbornih krugova, kako bi se nedostaci otklonili, potrebno je hitno poduzeti sljedeće radnje:
- Potrebno je izvršiti opsežnu reviziju pravnog okvira kako bi se uvažile sve neprovedene preporuke ODIHR-a, te otklonili postojeći nedostaci i nedosljednosti. U skladu s dobrom međunarodnom praksom, sveobuhvatni postupak revizije trebao bi biti otvoren, uključiv, savjetodavan i trebao bi se odvijati puno prije sljedećih izbora.
- Kako bi se osiguralo pravodobno formiranje, nepristranost i profesionalnost izbornih povjerenstava, te povećalo povjerenje zainteresiranih strana, vlasti trebaju revidirati način imenovanja ovih povjerenstava. To bi se moglo postići ograničavanjem prava kandidiranja za članove BO samo strankama koje imaju zastupnike u državnom i entitetskim parlamentima ili biranjem članova s liste obučenog kadra koju vodi Središnje izborno povjerenstvo.
- Treba razmotriti dosljednu primjenu proceduralnih sigurnosnih mjera i drugih mjera za sprječavanje izborne korupcije, prijevara i nepravilnosti, kao i stvaranje zakonskih preduvjeta za testiranje i punu primjenu novih tehnologija u izborima.
- Vlasti trebaju osigurati primjerenu i učinkovitu raspodjelu sredstava kako bi se osigurala funkcionalnost Središnjeg izbornog povjerenstva kao institucije, uključujući i tijekom neizbornih godina, te kako bi se pokrili svi troškovi povezani s organizacijom izbora. Središnjem izbornom povjerenstvu treba osigurati sve potrebne resurse za zapošljavanje dovoljnog broja kvalificiranog osoblja, uključujući reviziju, pravne i IT odjele, te za razvoj IT infrastrukture. U tom smislu, razočarani smo činjenicom da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine još nije odobrilo Proračun institucija Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, u kojem su predviđena financijska sredstva potrebna za lokalne izbore 2024. godine. Želimo da se to što prije riješi, te se nadamo da će se Vijeće ministara što prije ponovno sastati i donijeti odluku o izdvajanju dovoljnog iznosa financijskih sredstava potrebnih za pravovremeno održavanje izbora.
- Vlasti bi trebale osigurati da članovi izborne administracije ne budu smijenjeni iz proizvoljnih razloga i da mogu obavljati svoje dužnosti bez straha od odmazde ili zastrašivanja, uključujući one na temelju spola, te trebaju odmah istražiti i odgovoriti na takve slučajeve.
- Kako bi se osigurala ujednačena vrijednost glasova, granice višečlanih izbornih jedinica i relevantni broj mandata trebaju se revidirati povremeno, kao i mnogo prije sljedećih izbora, u skladu s domaćim zakonom, međunarodnim standardima i dobrom praksom.
- Kako bi se povećala transparentnost financiranja kampanje i javna odgovornost za financijske prekršaje, regulatorni okvir trebao bi propisati razmjerne i odvraćajuće sankcije za takva kršenja.
Kada se uvedu odgovarajuće izmjene i dopune, onda se Izborni zakon mora pravilno i pravično provoditi.
Još jednom pozivam nadležna tijela da osiguraju integritet i transparentnost lokalnih izbora 2024. godine te da poduzmu konkretne mjere kako bi se izborne prijevare svele na minimum.
Političari imaju odgovornost da vrate povjerenje građana u integritet izbora u Bosni i Hercegovini, a na taj način, u konačnici, i u demokraciju.
Građani BiH to zaslužuju.