Misija OSCE-a u BiH obilježila 20. godišnjicu reforme krivičnog pravosuđa u BiH
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini je obilježila 20. godišnjicu reforme krivičnog pravosuđa održavanjem međunarodne konferencije pod nazivom „Dostignuća u prethodnih dvadeset godina i predstojeći izazovi“, 15. i 16. novembra 2023. godine u Sarajevu.
Konferencija, koja je okupila više od 100 domaćih i međunarodnih pravnika, predstavnika akademske zajednice i civilnog društva te drugih stručnjaka, imala je za cilj da pruži osvrt na reforme sistema krivičnog pravosuđa u Bosni i Hercegovini iz 2003. godine i ocjeni postignuti napredak u protekle dvije decenije, istovremeno prepoznajući tekuće izazove.
Ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini je naglasio: „Prije 20 godina, građani Bosne i Hercegovine težili su utjelovljivanju suštinskih principa kao što su pravičnost, odgovornost, ravnopravnost i vladavina prava. Nažalost, očekivani napredak je naišao na prepreke, a osmišljavanje i provedba prijeko potrebnih reformi je bilo, u najmanju ruku, neujednačeno.“
Od usvajanja novog krivičnog zakonodavstva i uspostavljanja pravosudnih institucija na državnom nivou 2003. godine, Bosna i Hercegovina je prošla kroz višeslojni pravni sistem baveći se složenim krivičnim djelima poput ratnih zločina, organizovanog kriminala, privrednog kriminala, terorizma, trgovine ljudima i korupcije.
Osvrćući se na izazove u procesuiranju predmeta organizovanog kriminala i korupcije, Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine, je istakao da je neosporno da je jako i nezavisno pravosuđe ključna karika u borbi protiv ovih oblika kriminala. „Moramo imati u vidu da je korupcija, nažalost, izražen model ponašanja u društvu i da na nju utiču društveni, politički, pravni, institucionalni i ekonomski uzroci, protiv kojih se pravosuđe često ne može samo izboriti. Zbog toga uvijek insistiram na tome da borba protiv korupcije može biti efikasna samo kao sistemska i jasno definisana borba cjelokupnog pravosudnog sistema, a pri tome društvo u cjelini mora biti strateški opredjeljeno u suzbijanju pojavnih oblika korupcije.“
Denis Džidić, izvršni direktor Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH), je naglasio značaj diskusije o integritetu i transparentnosti nosilaca pravosudnih funkcija na 20. godišnjicu reforme pravosuđa. Izrazio je zabrinutost zbog sve većih pritisaka političara na sudije i tužioce, naglašavajući da će „uspjeh ili neuspjeh državnih pravosudnih institucija da se odupru tim pritiscima direktno uticati na put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji jer je vladavina prava ključna na tom putu.“