Tužioci iz Bosne i Hercegovine analizirali izazove u procesuiranju predmeta krivičnih djela počinjenih iz mržnje i trgovine ljudima
XVI Godišnje savjetovanje tužilaca, održano u Neumu od 16. do 19. oktobra, okupilo je više od 200 tužilaca i ostalih predstavnika sistema krivičnog pravosuđa, koji su tokom niza različitih panel diskusija razgovarali o pitanjima od značaja za rad krivičnopravnog sistema. Tokom godina, ovo Savjetovanje postao je veoma važan skup koji nudi dragocjene prilike za učenje i stvara platformu za sadržajnu diskusiju o temama od značaja za ovo područje rada.
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini podržala je organizaciju dvije panel diskusije o procesuiranju predmeta vezanih za trgovinu ljudima i krivičnih djela počinjenih iz mržnje, sa fokusom na složene aspekte istrage i procesuiranje ovih predmeta, pružajući tako tužiocima i ekspertima jedinstvenu platformu za cjelovitu i sadržajnu diskusiju te razmjenu stručnih znanja i iskustava.
Panel posvećen borbi protiv trgovine ljudima, koji su zajednički podržali Misija OSCE-a u BiH, Atlantska inicijativa, Vijeće Evrope i Međunarodni forum solidarnosti Emmaus, ponudio je analizu ostvarenog napretka kao i analizu izazova sa kojima se i dalje susreću nosioci pravosudnih funkcija u BiH u procesuiranju predmeta vezanih za trgovinu ljudima. Osim toga, tokom panela učesnici su pokušali rasvijetliti zakonske i proceduralne prepreke koje se još uvijek javljaju u radu na predmetima ove vrste te ponuditi rješenja za njihovo prevazilaženje.
Trgovina ljudima predstavlja tešku povredu ljudskih prava, sa višestrukim rodno uslovljenim aspektima. Boris Topić, službenik za borbu protiv trgovine ljudima pri Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini, istakao je rodno uslovljenu prirodu ovog krivičnog djela, ističući njegov različit utjecaj na žene, muškarce, djevojčice i dječake. „Ovaj panel pružio je priliku da istaknemo da je interakcija žrtve sa sistemom krivičnog pravosuđa često uslovljena rodnim predrasudama i stereotipima vezanim za idealan profil žrtve, što može dovesti do postavljanja neprimjerenih pitanja ili čak do odbacivanja tvrdnji o viktimizaciji ili uskraćivanja statusa žrtve“, naglasio je Topić.
Sena Uzunović, sutkinja Suda BiH izjavila je: „Trgovina ljudima je složeno krivično djelo sa mnogobrojnim rodno uslovljenim problemima koji stoje na putu utvrđivanja krivične odgovornosti počinilaca i pružanja pravde žrtvama. Tokom ovog panela, učesnici su imali priliku da nauče kako prevladati te probleme“.
Organiziranjem panela o borbi protiv trgovine ljudima u okviru Savjetovanja tužilaca, Misija OSCE-a u BiH obilježila je Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima, ističući odgovornost i ulogu nosilaca funkcija u krivičnom pravosuđu da žrtve ovih djela budu prepoznate, da im se pristupa profesionalno i ozbiljno te da se njihov glas čuje i uvaži.