OESS-ova radionica o uzajamnom odnosu između sigurnosti i slobode vjere održana u Sarajevu
SARAJEVO, 18. svibnja 2023. godine – Misija OESS-a u BiH (Misija) je danas u Sarajevu organizirala radionicu na kojoj je razmatrana isprepletenost tema slobode vjere ili uvjerenja i slobode izražavanja i njihov odnos prema sigurnosti.
Događaju su prisustvovali predstavnici vjerskih zajednica, sigurnosnih institucija i agencija sa razine države, entiteta i Brčko distrikta BiH, novinari i NVO.
Tijekom radionice je razmatrana nedavno objavljena OESS-ova publikacija pod nazivom Sloboda vjere ili uvjerenja i sigurnost: Smjernice za izradu politika kao korisno sredstvo za razumijevanje tih važnih i složenih sfera djelovanja.
Veleposlanik Brian Aggeler, voditelj Misije, se obratio sudionicima naglašavajući suštinsku ulogu koju bosanskohercegovačke vlasti i kreatori politika djelovanja igraju u pronalaženju održivih i dugoročnih rješenja, oslanjajući se, pritom, takođe i na stručna znanja i stavove vjerskih zajednica, civilnog društva i drugih nadležnih aktera. „Nova Strategija BiH za sprječavanje i borbu protiv terorizma sustavno promovira poštivanje ljudskih prava i sloboda i očuvanje vladavine prava. Njome se takođe poduzimaju konkretni koraci kako bi se osiguralo da aktivnosti prevencije terorizma ne prouzrokuju nenamjernu štetu pojedincima i zajednicama, te da unaprijede utjecaj i održivost rada na nivou zajednice“, dodao je.
Ovaj događaj je vrijedna prilika za daljnje pružanje potpore predstavnicima nadležnih vlasti na svim nivoima u BiH u osiguravanju potpune usklađenosti njihovih sigurnosnih mjera sa međunarodnim obvezama i obvezama država članica OESS-a u oblastima slobode vjere ili uvjerenja i slobode izražavanja. Sudionici su razgovarali o tome kako prepoznati zakone, sigurnosne politike i prakse koje mogu da podriju slobodu vjere ili uvjerenja, slobodu izražavanja i druga opća ljudska prava.
Potpora koju pruža Misija OESS-a u BiH će i dalje biti usmjerena na rad sa vlastima BiH u pravcu konkretnog djelovanja usmjerenog k suočavanju sa suvremenim izazovima kada je u pitanju uzajamni odnos između sigurnosti i slobode vjere ili uvjerenja i slobode izražavanja.