OSCE i UNODC nastavljaju ulagati napore usmjerene ka rodno inkluzivnoj sigurnosti granica u jugoistočnoj Evropi
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini i OSCE-ov Ured za sigurnost i upravljanje granicom pri Odjelu za transnacionalne prijetnje (TNTD/BSMU) su, zajedno sa Uredom Ujedinjenih nacija za borbu protiv droga i kriminala (UNODC), organizirali dvodnevnu regionalnu obuku o rodnom aspektu u radu granične policije i agencija za provedbu zakona koja je danas završena u Sarajevu.
Ovu interaktivnu obuku je pohađao 31 predstavnik granične policije i agencija za provedbu zakona (17 muškaraca i 14 žena) iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije. Oni su obučavani na temu integriranja rodne perspektive u njihov svakodnevni rad, sa ciljem unapređenja efikasnosti granične policije i agencija za provedbu zakona. Uz podršku međunarodnog stručnjaka, učesnici su provodili vježbe i zajednički su analizirali Agendu „Žene, mir i sigurnost“, zatim sponu između rodno zasnovane pristrasnosti i stereotipa te su se bavili identificiranjem prekograničnog kriminala.
Zajedno sa stručnjacima iz UNODC-a, učesnici su također razgovarali o mogućim načinima sprečavanja i borbe protiv seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu te su im predočeni alati i znanja kako da prepoznaju takvo ponašanje i da traže pravni lijek protiv njega, da bi osigurali skladno radno okruženje.
„Tokom proteklih godina, UNODC je igrao sve aktivniju ulogu u promoviranju integriranja rodne perspektive i uloge žena u takvim agencijama koje su važne i koje su glavni partneri naše Organizacije“, rekla je Anne Linn Jensen, programska službenica pri UNODC-ovom Programu za kontrolu kontejnera za prijevoz robe, u uvodnoj riječi na otvaranju obuke.
OSCE-ov Ured za sigurnost i upravljanje granicom je podsjetio na važnost muškaraca kao partnera u radu na dostizanju rodne ravnopravnosti. Potom su učesnici identificirali načine na koje muškarci mogu biti angažirani na prevazilaženju rodnih izazova u graničnoj policiji.
Da bi pobliže objasnila svrhu obuke, Inesa Nicolaescu, stručna saradnica za sigurnost granice pri OSCE-ovom Uredu za sigurnost i upravljanje granicom, je konstatirala sljedeće:
„Rodna ravnopravnost i rodno osjetljivo upravljanje granicom će ne samo biti od koristi ženama koje prelaze državne granice, nego i muškarcima i djeci, Stoga je naš zajednički zadatak, i muškaraca i žena, da postignemo rodnu ravnopravnost, što će u konačnici voditi ka stabilnosti i inkluzivnoj sigurnosti za sve nas.“
Sa tim se složila i Sanja Fitzgerald, programska službenica pri Odjelu za sigurnosnu saradnju Misije OSCE-a u BiH. Ona je u svom obraćanju naglasila sljedeće: „Integriranje rodne perspektive predstavlja način da se poboljša djelotvornost operacija, a da pritom nije neophodno uposliti nove ljude ili nabaviti novu opremu. To je od naročite važnosti za BiH, u kojoj granična policija i dalje nema dovoljno osoblja.“
Ova regionalna obuka je dio širih napora koje OSCE ulaže u provedbi svog Akcionog plana za promoviranje rodne ravnopravnosti kao i UNODC-ove opredijeljenosti za provedbu Ciljeva održivog razvoja broj 5 i broj 16.