Sukob u Bosni i Hercegovini devedesetih godina prošlog vijeka doveo je do ogromnog raseljavanja i etničke homogenizacije na mnogim područjima. U pokušaju da se taj proces preokrene i podstakne povratak izbjeglih i raseljenih osoba, praksa „dvije škole pod jednim krovom“ uspostavljena je kao privremena mjera u tri etnički podijeljena kantona Federacije Bosne i Hercegovine (Zeničko-dobojski, Srednjobosanski i Hercegovačko-neretvanski kanton). Djeci različite etničke pripadnosti, koja su ranije pohađala nastavu u zasebnim, često neadekvatnim privatnim prostorima (kućama, barovima ili restoranima), ovom privremenom mjerom data je prilika da barem stiču obrazovanje u jednoj školskoj zgradi. Nažalost, ova privremena mjera je postala stalna, bez ikakvog sistemskog rješenja na vidiku za prelazak u integrirane škole.
Odgovornost za ratne zločine i promoviranje tranzicijske pravde
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini prati i izvještava o postupcima u predmetima ratnih zločina koji se vode pred domaćim sudovima i pruža objektivnu i tačnu procjenu kapaciteta i spremnosti pravosudnog sistema na vođenje istrage, krivično gonjenje i presuđivanje u predmetima ratnih zločina na efikasan i ekspeditivan način, uz uvažavanje ljudskih prava. Osim toga, Misija se počela intenzivnije baviti pitanjima tranzicijske pravde, kao procesa komplementarnog sudskom postupku. Srodne programske aktivnosti Misije u ovoj oblasti obuhvataju jačanje kapaciteta, promoviranje transparentnosti, ciljano zagovaranje i tehničku podršku.
U skladu sa svojim mandatom i odgovarajućim obavezama država članica OSCE-a, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (Misija) blisko sarađuje sa institucionalnim partnerima u razvoju sektora sigurnosti i odbrane kojim se bolje rukovodi i koji je sposoban da djelotvornije odgovori na savremene i novonastale prijetnje i izazove u vezi sa sigurnošću države i stanovništva. Takva podrška koju Misija pruža uključuje pomoć u smanjenju rizika od slučajne eksplozije, krađe i daljeg širenja oružja, municije i eksploziva u BiH. To takođe uključuje podršku kojom se osigurava da BiH poštuje obaveze država članica OSCE-a o kontroli naoružanja i da o tome pravovremeno podnosi izvještaje.
U skladu sa svojim mandatom i odgovarajućim obavezama OSCE-a, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (Misija) doprinosi borbi protiv korupcije podržavajući izradu, usvajanje i promociju antikorupcijskih propisa na svim nivoima i poboljšavajući koordinaciju tijela vlasti u provođenju ovih propisa. Korupcija je skupa: politički, u smislu narušavanja demokratije i vladavine zakona; ekonomski, trošenjem javnih resursa i odvraćanjem od ulaganja; i društveno, smanjivanjem povjerenja građana u politički sistem i njegovo vođstvo.
Obrazovanje kao osnovno ljudsko pravo mora se osigurati bez diskriminacije po bilo kom osnovu. Zato je od ključnog značaja za svako društvo, a time i za Bosnu i Hercegovinu i sve nivoe vlasti, da se diskriminacija prepozna i da se protiv nje bori. Prošlo je više od 20 godina nakon završetka rata, a djeca u BiH se još uvijek suočavaju s diskriminatornim praksama u obrazovanju, što negativno utiče na inkluzivnost i kvalitet njihovog obrazovanja. Stoga možemo reći da je njihovo pravo na obrazovanje dovedeno u pitanje. Preko obrazovnih politika i praksi u BiH još uvijek se daje podrška etnonacionalnim podjelama, umjesto da se promoviraju međusobno razumijevanje, tolerancija i poštovanje različitosti. Jedan od glavnih ciljeva Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini jeste jačanje i pružanje podrške obrazovnim vlastima u BiH kako bi svoj djeci osigurale inkluzivno kvalitetno obrazovanje bez diskriminacije.
Misija radi na jačanju prakse utemeljene na ljudskim pravima i borbi protiv diskriminacije kroz saradnju sa zakonodavnim i izvršnim organima i tijelima vlasti na svim nivoima, pravosuđem, Institucijom ombudsmana za ljudska prava BiH, organizacijama civilnog društva i borcima i borkinjama za ljudska prava.
Uprkos napretku ostvarenom na području rodne ravnopravnosti u Bosni i Hercegovini, sveobuhvatnom pravnom okviru i uvođenju specijalizovanih usluga za osobe koje su preživjele rodno zasnovano nasilje, pretežno za žrtve nasilja u porodici, rodno zasnovana diskriminacija i nasilje i u javnoj i u privatnoj sferi i dalje u velikoj mjeri preovlađuju u BiH. Nasilje ne utiče samo pojedinačno na žene, već ugrožava dobrobit društva u cjelini.
Borba protiv krivičnih djela počinjenih iz mržnje i incidenata motiviranih predrasudama
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini prati i izvještava o krivičnim djelima počinjenim iz mržnje i incidentima motiviranim predrasudama, zalaže se za učinkovitu primjenu zakonskih odredbi o krivičnim djelima počinjenim iz mržnje, podiže svijest i jača kapacitete domaćih institucija u prevenciji i procesuiranju ovih predmeta.