U Bosni i Hercegovini okončani online kursevi OSCE-a, posvećeni izvještavanju o nasilnom ekstremizmu i terorizmu.
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) završila je 21. avgusta 20202. niz online kurseva posvećenih temi izvještavanja o terorizmu i prevenciji i suzbijanju nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi u terorizam. Online kursevi su namijenjeni predstavnicima elektronskih i štampanih medija u BiH.
Novinari i medijski radnici imali su priliku da se uključe u aktivnu diskusiju o najnovijim trendovima, izazovima i standardima izvještavanja o nasilnom ekstremizmu i terorizmu u modernom medijskom okruženju.
Tokom izvođenja obuke bilo je riječi o značaju Smjernica za izvještavanje o nasilnom ekstremizmu i terorizmu, objavljenih u decembru 2019. godine, te njihovoj usklađenosti sa ostalim standardima novinarske profesije.
Diskusija je bila posvećena ključnim terminima i definicijama, kao i primjeni Smjernica u praksi, uz primjere izvještavanja o terorizmu i nasilnom ekstremizmu iz regije. Učesnici su razgovarali i o najrasprostranjenijim izazovima sa kojima se suočavaju novinari u BiH pri izvještavanju o ovim osjetljivim temama, značaju odgovornog i profesionalnog izvještavanja, te ostalim korisnim resursima.
„Novinari i urednici sasvim sigurno se suočavaju sa značajnim izazovima prilikom izvještavanja o terorizmu i nasilnom ekstremizmu“, izjavila je Selma Zeković, šefica Odjela za prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi u terorizam, pri Misiji OSCE-a u BiH. „S jedne strane, obavezni su na osnovu činjenica izvještavati o aktuelnim događajima, a s druge strane dužni su pažljivo razmisliti o tome da li njihovo izvještavanje na određeni način doprinosi ostvarenju ciljeva počinilaca – što vodi u još dublju polarizaciju društva, te širenje panike i straha“.
Prema mišljenju novinara i prezentatora Adnana Rondića, jednog od predavača interes bosanskohercegovačkih novinara za izvještavanje o terorizmu i nasilnom ekstremizmu, još jednom je pokazao aktuelnost i važnost ove teme, pa i u doba pandemije. „Smjernice koje su zajednički uradili OSCE i Vijeće za štampu u BiH, naišle su na nepodijeljenu podršku medijskih djelatnika, koji uz sva iskušenja i objektivne zapreke u izvještavanju, u potpunosti razumiju koliko ovaj globalni fenomen, odnosno terorizam i nasilni ekstremizam, utječe ne samo na sigurnosne prilike već i političke odnose, posebno u ovom dijelu svijeta“, izjavio je Rondić
Online kursevi učesnicima su dali platformu za razmjenu iskustava i najboljih primjera iz prakse, kao i priliku za profesionalno usavršavanje novinara i medijskih radnika, čime je dat doprinos sprečavanju netolerancije i podjela u društvu. Ove aktivnosti, važne za stabilnost BiH i jačanje medija, dio su programa koje realizira Misija OSCE-a u BiH u cilju promoviranja slobode medija i suzbijanja nasilnog ekstremizma u BiH.