Dokumenti i publikacije u oblasti trgovine ljudima
Trenutno dostupni dokumenti
Postizanje pravde za žrtve trgovine ljudima: Odgovor krivičnopravnog sistema Bosne i Hercegovine, sa preporukama
Ovo je drugi javni izvještaj Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini zasnovan na praćenju slučajeva trgovine ljudima i srodnih predmeta koji su okončani pred sudovima u Bosni i Hercegovini. Nakon pregleda relevantnih međunarodnih standarda i domaćeg pravnog okvira za borbu protiv trgovine ljudima, izvještaj se bavi i pitanjima kapaciteta domaćeg krivično-pravnog sistema da: efikasno procesuira trgovinu ljudima i adekvatno kazni one koji su za nju odgovorni; dostojanstveno postupa prema žrtvama, štiteći ih od štetnih posljedica njihovog učešća u krivičnom postupku; i omogući žrtvama pravo da traže naknadu od prestupnika. Izvještaj se završava konkretnim preporukama usmjerenim na nekoliko ključnih aktera. Preporuke imaju za cilj poboljšanje odgovora krivičnog pravosuđa na trgovinu ljudima u Bosni i Hercegovini.
Smanjenje potražnje koja potiče trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja
Povremeno izdanje naglašava značaj rješavanja potražnje koja potiče seksualno iskorištavanje, posebno iskorištavanje u svrhu prostitucije. U tom smislu naglaštava se uloga potražnje u poticanju iskorištavanja i nanošenja štete žrtvama,ističe se obim međunarodnih obaveza država članica u smanjenju potražnje, analiziraju se načini na koji su države ispunile pomenute obaveze u okviru kaznenog pravosuđa i preventivnih aktivnosti, te se nude preporuke o tome kako poboljšati odgovor država članica. Primarni ove cilje publikacije je da podrži i poboljša implementaciju odgovora države na potražnju.
Primjena rodno osjetljivih pristupa u borbi protiv trgovine ljudima
Ovaj Dokument se zasniva na nalazima istraživačkog projekta koji je primjenjivao višestruke metode uključujući ankete, stručne intervjue i sastanke ekspertnih grupa sa učesnicima iz više od polovine država članica OSCE-a. Okupljajući glasove osoba koje su preživjele trgovinu ljudima, stručnjaka za borbu protiv trgovine ljudima, pružatelja usluga i agencija za provođenje zakona, ovaj dokument pruža širok prikaz rodnih aspekata trgovine ljudima. Također nudi osnovu za diskusiju o mogućim načinima primjene rodno osjetljivih pristupa. Dakle, u ovom dokumentu se razmatra niz rodnih aspekata koji se često zanemaruju u važećim strategijama za prevenciju, zaštitu i krivično gonjenje.
Uspostava Nacionalnih kontakt tačaka za zaštitu djece žrtava trgovine ljudima
Ova publikacija sadrži opis uloga i odgovornosti koje imaju nacionalne kontakt tačke za zaštitu djece žrtava trgovine ljudima kao odgovor na Odluku br. 6/18 Ministarskog vijeća OSCE-a o jačanju napora u suzbijanju i borbi protiv trgovine djecom, uključujući i borbu protiv trgovine maloljetnicima bez pratnje. Publikacija pruža pregled preduslova i bitnih uslova koje takve kontakt tačke moraju ispunjavati kako bi unaprijedili razmjenu informacija između zemalja, te popis alata i procedura koje će im biti potrebne za koordinaciju.
Korištenje prednosti inovacija u borbi protiv trgovine ljudima: Sveobuhvatna analiza tehnoloških alata
Ova publikacija daje pregled izrađenih informacijski i komunikacijskih alata i pokrenutih inicijativa za borbu protiv različitih oblika trgovine ljudima na području država članica OSCE-a i šire. U njoj se takođe ispituju načini na koje se informacijska i komunikacijska tehnologija može zloupotrijebiti kako bi se omogućila lakša trgovina ljudima. Koliko je poznato, ovo je prva publikacija koja je provela globalnu analizu kako različiti akteri, uključujući policiju, civilno društvo, preduzeća i akademsku zajednicu, mogu iskoristiti informacijsku i komunikacijsku tehnologiju za unapređenje borbe protiv krivičnog djela trgovine ljudima. U publikaciji se takođe daju preporuke organima vlasti i organizacijama koje financiraju projekte informacijske i komunikacijske tehnologije o načinu maksimiziranja vrijednosti rješenja zasnovanih na toj tehnologiji.
Priručnik za provođenje istraga u predmetima trgovine ljudima
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (Misija) aktivno podržava napore u borbi protiv trgovine ljudima, te u tom smislu sarađuje sa lokalnim partnerima i institucijama kako bi se osigurala veća zaštita i podrška žrtvama ovog teškog krivičnog djela i kako bi se osiguralo da postoje odgovarajući institucionalni i zakonodavni instrumenti.
U nastojanju da osigura postojanje praktičnog alata koji će pomoći agencijama za provođenje zakona i tužilaštvima da vode efikasne istrage u predmetima trgovine ljudima, s posebnim fokusom na zaštitu žrtava, Misija je podržala izradu ovog Priručnika.
Praćenje tokova novca: Sažeti prikaz publikacija i detaljni vodič za finansijske istrage u vezi sa trgovinom ljudima
Ova publikacija nastoji da iskoristi prednosti i uspjehe već uspostavljenih, ali raznorodnih oblika prakse finansijskih istraga u borbi protiv trgovine ljudima, iz različitih država članica OSCE-a, da bi se podigla svijest o strateškoj finansijskih istraga i dostupnih publikacija, i da bi se pomoglo kreiranju usklađenijeg pristupa koji može doprinijeti usklađivanju finansijskih istraga u državama članicama OSCE-a.
Jedinstvene smjernice za identifikaciju i upućivanje žrtava trgovine ljudima unutar okvira za prihvat migranata i izbjeglica u državama članicama OSCE-a
Publikacija nudi skup praktičnih mjera osmišljenih sa ciljem da pomognu stručnom osoblju, angažiranom da pruži pomoć na prvoj liniji u pogledu procedura prihvata migranata i izbjeglica u državama članicama OSCE-a