Veća zastupljenost žena na lokalnim izborima u BiH u fokusu konferencije u Sarajevu
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, Westminster fondacija za demokratiju i Misija OSCE-a u BiH, u partnerstvu sa Komisijom za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, organizirali su konferenciju pod nazivom: „Više od kvote: U susret većoj zastupljenosti žena na Lokalnim izborima 2020. godine“, koja je završena danas u Sarajevu.
Cilj konferencije bio je skrenuti pažnju javnosti na glavne uzroke nedovoljne zastupljenosti žena u politici i tijelima odlučivanja, sa posebnim fokusom na nasilje u javnom prostoru koje ograničava politički aktivizam žena.
Nermina Voloder, direktorica Westminster fondacije za demokratiju u BiH, izjavila je: „Žene u Bosni i Hercegovini koje se politički aktiviraju, često to čine na vlastitu štetu, jer zbog još uvijek dominantnih tradicionalnih normi, javnost i politički subjekti od žena očekuju ispunjavanje viših standarda nego što se to očekuje od muškaraca. Žene se u politici suočavaju sa različitim oblicima nasilja, najčešće u vidu zastrašivanja na društvenim mrežama, zastrašivanja, pogrdnih, seksističkih komentara i omalovažavanja.“ Osvrnula se na istraživanje o nasilju nad ženama u politici, koje je Westminster fondacija za demokratiju objavila 2019. godine, koje je pokazalo da je 60% anketiranih žena je potvrdilo da je doživjelo neki oblik nasilja za vrijeme svog bavljenja politikom.
„Ovo je ujedno i jedan od razloga zašto se žene “povlače“ iz političkog života. Nasilje je posebno izraženo na društvenim mrežama, a intenzivira se tokom izbornog procesa, zbog čega političke partije i mediji imaju posebnu odgovornost da osiguraju jednake uslove za političko učešće za žene i muškarce“, naglasila je Voloder.
Elmaja Bavčić, koordinatorica Jedinice za rodnu ravnopravnost i mlade pri Misiji OSCE-a u BiH istakla je da je uočljiv raskorak između učešća žena u političkim procesima i njihove zastupljenosti u formalnim političkim strukturama.
„Iako izborne liste zadovoljavaju propisanu kvotu od 40% manje zastupljenog spola, i dalje je prisutan veliki disparitet u pogledu ravnopravne zastupljenosti oba spola u tijelima odlučivanja na svim nivoima vlasti. Povećanje obima zastupljenosti žena u politici donosi brojne i važne prednosti cijelom društvu, ne samo ženama. Kada žene učestvuju u politici i izbornim procesima, u svojstvu kandidatkinja, biračica, simpatizerki stranaka ili službenica izborne administracije, one imaju mogućnost osigurati da su njihove potrebe i interesi zadovoljeni na odgovarajući način“, rekla je Bavčić.
Misija OSCE-a u BiH i Westminster fondacija za demokratiju u BiH nastavit će raditi sa političkim strankama na većem stepenu integracije principa rodne ravnopravnosti u njihove politike rada i programe, kao i na povećanju obima političkog učešća žena u Bosni i Hercegovini.