Korištenje rezultata međunarodnih istraživanja za unapređenje obrazovanja, u fokusu stručnog skupa u Sarajevu
![](https://www.osce.org/files/imagecache/10_large_gallery/f/images/hires/1/2/436337.jpg?1571390057)
Preko 50 obrazovnih stručnjaka, predstavnika ministarstava obrazovanja, pedagoških zavoda, univerziteta i akademske zajednice okupilo se na stručnom skupu i radionici na temu međunarodnih istraživanja u oblasti obrazovanja i korištenju tih rezultata za unapređenje obrazovanja. Događaj je organizovala Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) 17. i 18. oktobra 2019. u Sarajevu.
Dvodnevna radionica, koja je održana u suradnji s Agencijom za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH, pod sloganom Ka obrazovanju koja stvara promjenu, usredotočila se na međunarodna istraživanja u oblasti obrazovanja (Program za međunarodnu procjenu postignuća učenika (PISA), Trendovi u Međunarodnom istraživanju trendova u znanju matematike i prirodnih nauka (TIMSS) i mogućnosti da se njihovi rezultati koriste u unapređenju kvaliteta obrazovanja u BiH.
Mark Hanbury, v.d. zamjenika šefa Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, istakao je: „Bosna i Hercegovina očekuje prve rezultate PISA istraživanja koji će nadam se pokrenuti javnu raspravu o važnosti kvaliteta obrazovanja i potaknuti sveobuhvatne obrazovne procese, te inicirati kreiranje obrazovnih politika koje će djeci u BiH pružiti kvalitetno obrazovanje kakvo i zaslužuju. Misija OSCE-a u BiH ostat će pouzdan partner svim obrazovnim vlastima u njihovim naporima usmjerenim na unapređenje kvaliteta obrazovanja u BiH. "
Maja Stojkić, direktorica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH ističe da će međunarodna istraživanja skrenuti pažnju na učinak dosadašnjih napora na poboljšanju kvaliteta obrazovanja i pružiti smjernice i preporuke za dalje postupanje. „Ova istraživanja bi nam trebala omogućiti da donesemo, implementiramo i pratimo efekte strateških odluka u obrazovanju na osnovu empirijskih pokazatelja, dobivenih neprekidnim sudjelovanjem u međunarodnim istraživanjima. Poboljšanje kvaliteta obrazovanja na osnovu dobijenih rezultata mora postati ključni prioritet vlasti, a mora biti usmjereno na budućnost i napredak pojedinaca, privrede i društva u cjelini“, dodala je Stojkić.
Aleksandar Baucal, profesor sa Filozofskog fakulteta u Beogradu naglasio je da su međunarodna istraživanja u obrazovanju važna i vrlo relevantna za unapređenje kvaliteta obrazovanja, ali ih moraju pratiti i druge aktivnosti i inicijative. „Istraživanja pružaju svim zemljama iz regiona mogućnost da prate kvalitet i pravičnost postojećih obrazovnih sistema iz međunarodne perspektive. Rezultati ovih istraživanja su relevantni za građane, roditelje, učenike, nastavnike, istraživače, kreatore politika i poslodavce, kako bi se na informisan i smislen način uključili u javne rasprave o budućem razvoju obrazovanja. "
Misija OSCE-a u BiH nastavit će sa svojim aktivnostima usmjerenim na pružanje podrške nadležnim obrazovnim vlastima u poduzimanju efikasnih koraka ka poboljšanju kvaliteta obrazovanja razvijanjem politika i praksi zasnovanih na nalazima međunarodnih istraživanja u oblasti obrazovanja.