Predstavljanje Smjernica za strateški okvir cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini
SARAJEVO, 10. oktobar 2019. godine – Više od 80 predstavnika sigurnosnog sektora, policijskih agencija, akademske zajednice, privatnog sektora i međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini okupilo se danas na predstavljanju Smjernica za strateški okvir cyber sigurnosti u BiH. To je prvi dokument kojim će se uspostaviti okvir za sveobuhvatan i strateški pristup u vezi sa reagiranjem na ozbiljne prijetnje cyber sigurnosti na sistematičniji način.
„Smjernice pružaju osnov i model dobre prakse za izradu strateških dokumenata za rješavanje izazova u ovoj oblasti na različitim nivoima vlasti. Riječ je o sveobuhvatnom dokumentu koji se odnosi na rješavanje najvažnijih pitanja od značaja za povećanje cyber sigurnosti države i njenih institucija, u skladu s najvišim međunarodnim standardima“, izjavila je Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini. „Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ostaje posvećen partner institucijama u BiH i pružat će podršku provedbi budućih strategija, akcijskih planova i mehanizama koji budu izrađeni u skladu s ovim Smjernicama“, dodala je.
Elisabet Tomasinec, šefica Političkog odjela pri Delegaciji EU u BiH i Uredu specijalnog predstavnika EU je naglasila: „Evropska unija će nastaviti da pruža podršku i da snažno ohrabruje dalje napore u oblasti cyber sigurnosti i borbi protiv cyber kriminala u državama Zapadnog Balkana. Bosna i Hercegovina je potpisala međunarodne sporazume i konvencije relevantne za oblast cyber sigurnosti, uključujući Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU koji sadrži odredbe o potrebi održavanja saradnje u borbi protiv cyber kriminala i sprečavanju cyber kriminala. Međutim, još uvijek joj nedostaje sveobuhvatan strateški pristup rješavanju pitanja cyber kriminala i prijetnji cyber sigurnosti.“
Marina Pendeš, ministrica odbrane Bosne i Hercegovine je izjavila: „Ugrožavanje sigurnosti cyber prostora, bilo da se radi o cyber prijetnjama, terorizmu, eskalaciji odnosa među državama, nelegalnoj trgovini i svim vrstama cyber kriminala odavno nije u okvirima lokalnog, nego globalnog. Siguran, otvoren i stabilan cyber prostor nije samo esencijalna potreba naših državnih institucija i društva u cjelini, nego je poštovanje principa i standarda u ovoj oblasti obveza koju Bosna i Hercegovina ima na temelju članstva u Ujedinjenim narodima, OSCE-u, ali i integracija kojima težimo.“
Smjernice su izrađene pod pokroviteljstvom Misije OSCE-a u BiH, uključujući sve nadležne državne i entitetske institucije, uz podršku Delegacije EU u BiH i Ureda specijalnog predstavnika EU te Centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF) iz Ženeve.