Završena 11. pregledna konferencija o ispunjavanju sigurnosnih obaveza Bosne i Hercegovine prema OSCE-u i UN-u
SARAJEVO, 30. novembar 2018. godine – Preko 80 učesnika iz odbrambenih i sigurnosnih institucija, civilnog društva, akademske zajednice i međunarodnih organizacija okupilo se na 11. godišnjoj preglednoj konferenciji o ispunjavanju sigurnosnih obaveza Bosne i Hercegovine prema OSCE-u i UN-u, koja je završena danas u Sarajevu.
Ovogodišnja konferencija je bila usmjerena na analizu napretka koji je BiH postigla u ispunjavanju međunarodnih sigurnosnih obaveza na polju demokratskog nadzora, kontrole naoružanja, malog oružja i lakog naoružanja, te zaliha konvencionalne municije. Takođe je razmatran napredak u drugim veoma važnim područjima, kao što su jačanje institucionalnog okvira za prevenciju i borbu protiv terorizma, preventivnih mjera protiv nasilnog ekstremizma, cyber sigurnosti i borbe protiv cyber kriminala.
Pregledna konferencija predstavlja važnu platformu za konstruktivnu diskusiju, na kojoj učestvuju domaći i regionalni stručnjaci u oblasti sigurnosti, te predlažu konkretne aktivnosti koje će omogućiti stvaranje sigurnijeg okruženja za građane Bosne i Hercegovine. Cilj konferencije je da se izvrši procjena napretka koji je BiH ostvarila po pitanju poštivanja svojih obaveza prema OSCE-u i UN-u, te da se formulišu preporuke za provedbu aktivnosti usmjerenih na stvaranje preduslova za unapređenje kapaciteta vlasti u BiH kako bi odgovorili na savremene i složene sigurnosne prijetnje.
Sukhrob Khoshmukhamedov, zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a u BiH, kazao je: „Ovo je prilika da još jednom potvrdimo našu predanost osiguranju mira, sigurnosti i razvoja u Bosni i Hercegovini i naglasimo značaj saradnje na polju izgradnje kapaciteta BiH potrebnih za rješavanje ovih pitanja na održiv način. Naravno, Bosna i Hercegovina je postigla napredak u jačanju institucionalnih kapaciteta potrebnih za pružanje usluga građanima u sektoru sigurnosti, kao i u provedbi svojih međunarodnih obaveza“.
Kada je riječ o cyber sigurnosti, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, ambasador Bruce G. Berton, naglasio je da sve veće korištenje informacionih i komunikacionih tehnologija u političke, vojne i kriminalne svrhe uveliko dovodi u rizik međunarodni mir. „Od ogromnog je značaja da vlasti shvate ovu prijetnju ozbiljno i izgrade kvalitetnu infrastrukturu u oblasti cyber sigurnosti. U skladu s tim, postupajući po zahtjevu Ministarstva sigurnosti BiH, pokrenuli smo širu diskusiju i formirali neformalnu radnu grupu za izradu strateškog okvira za cyber sigurnost“.
Jedanaestu preglednu konferenciju o ispunjavanju sigurnosnih obaveza BiH prema OSCE-u i UN-u organizovala je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji s Ujedinjenim narodima u BiH.