OSCE predstavio analizu o izazovima u procesuiranju predmeta diskriminacije u Bosni i Hercegovini
Efikasan sistem pravosudne zaštite za one koji se suočavaju s diskriminacijom u Bosni i Hercegovini još uvijek ne postoji , a državni Zakon o zabrani diskriminacije se nedosljedno provodi, zaključci su analize koju je predstavila Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) 24. oktobra 2018. godine na Godišnjem savjetovanju iz oblasti građanskog prava, održanom na Jahorini.
Preko 500 sudija i pravnih stručnjaka iz cijele Bosne i Hercegovine prisustvovali su predstavljanju Analize odgovora pravosuđa na izazove diskriminacije u BiH.
Ključni nedostaci utvrđeni analizom su nepoznavanje pravnog pojma diskriminacije među predstavnicima pravosuđa, te dužina trajanja postupka u ovim predmetima.
„Zakon o zabrani diskriminacije usklađen je s evropskim standardima, ali se još uvijek ne provodi u potpunosti“, istakao je Fermin Cordoba, šef Odjela za ljudsku dimenziju pri Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini. „Ova vrsta analize, zasnovana na ocjeni konkretnih i nedavno završenih predmeta, ima izuzetan značaj za sve institucije koje učestvuju u borbi protiv diskriminacije. Analiza je važna za kreiranje aktivnosti usmjerenih ka jačanju kapaciteta s ciljem rješavanja konkretnih problema s kojima se suočava pravosuđe“.
Analiza je zasnovana na 148 predmeta diskriminacije, okončanih pred sudovima u BiH u periodu između jula 2009. godine i jula 2017. godine. Analiza sadrži detaljne statističke podatke o predmetima diskriminacije, oblastima i oblicima u kojima se pojavljuje, kao i ishode sudskih odluka.
Ovo je prva analiza ove vrste, istakao je Goran Nezirović, sudija Vrhovnog suda Federacije BiH (FBiH). „Ovaj dokument sadrži kvalitativnu analizu presuda u antidiskriminacijskim parnicama i ukazuje na trendove sudske prakse u primjeni Zakona o zabrani diskriminacije. U cilju poboljšanja trenutne prakse, postoji potreba za uklanjanjem neujednačenosti sudske prakse, većim razumijevanjem konkretnih pravnih instituta, te sprječavanjem kršenja načela hitnosti postupanja u antidiskriminacijskim postupcima“, dodao je sudija Nezirović.
Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, naglasio je da je diskriminacija prijetnja po svako društvo i da BiH nije izuzetak. „Procesuiranje predmeta diskriminacije je izazov za pravosuđe u BiH. Analiza je izvrsno sredstvo za daljnju edukaciju sudija, tužilaca i ostalih pravnih stručnjaka o adekvatnoj provedbi Zakona, a predstavlja i koristan materijal za buduće obuke na ovu temu“.