U Bosni i Hercegovini završena konferencija OSCE-a na temu medija i terorizma
Jahorina, 3. septembar 2018. godine – Više od 100 novinara i medijskih radnika iz Bosne i Hercegovine i regije okupilo se da razgovara o medijima i terorizmu, na konferenciji organiziranoj od strane Misije OSCE-a u BiH, koja je okončana juče na Jahorini.
Diskusija je bila usmjerena na posljednje trendove, izazove i standarde u izvještavanju o nasilnom ekstremizmu i terorizmu na modernoj medijskoj sceni.
„Novinari i urednici suočavaju se sa mnogobrojnim izazovima pri obradi osjetljivih tema kao što je tema terorizma. Jedan od tih izazova je i kako odgovoriti na zahtjeve građana za informacijama, a istovremeno ostati nepristrasan i objektivan, te pri tome izbjeći upadanje u zamku pojačavanja osjećaja straha, koji je često prisutan u ovoj oblasti“, istakao je ambasador Bruce G. Berton, šef Misije OSCE-a u BiH.
Pomoćnik generalnog direktora za komunikacije i informiranje UNESCO-a, Moez Chakchouk, smatra da razvoj medija ima suštinski značaj za razvoj države. „Etično i profesionalno izvještavanje podrazumijeva informisanje građana bez preuveličavanja ili senzacionalizma. To je veoma važno, jer senzacionalizam donosi veću vidljivost koju teroristi priželjkuju, a koja bi za posljedicu mogla imati i izvođenje dodatnih napada. Uravnoteženim i pluralističkim izvještavanjem mediji mogu pomoći u prevladavanju etničkih, političkih, vjerskih i socijalnih podjela. Profesionalno i etično novinarstvo pomaže u ostvarenju mira, dijaloga i uzajamnog razumijevanja“, izjavio je Chakchouk.
Nenamjerno ili nehotično pojačavanje narativa nasilnog ekstremizma novinarima nameće izrazito tešku dilemu, istakla je Terri Judd, konsultantica za suzbijanje nasilnog ekstremizma i strateške komunikacije. „Upravo su iz tog razloga forumi poput ove konferencije OSCE-a na temu medija i terorizma veoma važno sredstvo osnaživanja medija znanjem i vještinama koje će im pomoći da se suprotstave porukama, izgrade otpornost i pruže podršku onim zajednicama u kojima postoje pojedinci podložni destruktivnoj terorističkoj propagandi“, izjavila je.
Konferencija je poslužila kao platforma za razmjenu iskustava i najboljih primjera iz prakse, te doprinijela stručnom osposobljavanju novinara i medijskih radnika, u cilju sprečavanja netolerancije i društvenih podjela. Ova konferencija, važna za stabilnost BiH i jačanje medija, dio je programa koje provodi Misija OSCE-a u BiH u cilju promoviranja slobode medija i suzbijanja nasilnog ekstremizma u BiH.