Izgradnja povjerenje putem snažnijeg upravljanja i reformi u bezbjednosnom sektoru, tema regionalne konferencije održane u Sarajevu
Sarajevo, 27. oktobar 2017. godine - Djelotvoran, odgovoran i transparentan bezbjednosni sektor pod demokratskom kontrolom predstavlja preduslov za suočavanje sa različitim bezbjednosnim izazovima i može poslužiti za izgradnju povjerenja između država, kao i između države i njenih građana, zaključili su učesnici regionalne konferencije o upravljanju i reformi bezbjednosnog sektora, koja je održana danas u Sarajevu.
Konferencija, koju su organizovali OSCE-ov Centar za sprečavanje sukoba, Austrija u svojstvu države koja 2017. godine predsjedava OSCE-om i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, je okupila više od 60 visokih zvaničnika ministarstava i parlamenata država jugoistočne Evrope, stručnjaka iz ove oblasti, predstavnika različitih OSCE-ovih institucija i misija, međunarodnih i regionalnih organizacija, civilnog društva i akademske zajednice.
„Državno vlasništvo, odnosno osjećaj da su reforme naše, moguće i potrebne, za dobrobit svih nas, treba biti glavni motiv da se reformski procesi provode i da se na njima ustraje“, rekao je Sead Jusić, zamjenik ministra odbrane Bosne i Hercegovine. „Razmjena znanja, iskustava i naučenih lekcija, kao i dobro razumijevanje zajedničkih regionalnih sigurnosnih prijetnji, rizika i izazova važni su ne samo za definisanje učinkovitog odgovora, nego su platforma za djelotvorne i konkretne oblike regionalne sigurnosne saradnje.“
U ime Austrije koja 2017. godine predsjedava OSCE-om, pukovnik dr Michael Pesendorfer, vojni ataše pri Austrijskoj ambasadi u Sarajevu, je rekao: „Djelotvoran i odgovoran bezbjednosni sektor, uz puno poštovanje ljudskih prava i vladavine prava, je istovremeno kamen temeljac mira i pružanja bezbjednosti svima. U današnjem bezbjednosnom okruženju, koje karakterišu sve složeniji i često transnacionalni izazovi, potreban nam je sveobuhvatan odgovor cjelokupnog bezbjednosnog sektora. Koncept upravljanja i reforme bezbjednosnog sektora nudi nam, u tom smislu, jedan od načina da ostvarimo napredak.“
Tokom konferencije, učesnici su razgovarali o mogućnostima i izazovima za postizanje održivosti reformskih napora u bezbjednosnom sektoru, uključujući reformu policije, upravljanje i bezbjednost državnih granica, borbu protiv terorizma, borbu protiv korupcije, kao i reformu pravosudnog sektora, kojima se gradi povjerenje u regionu.
„Upravljanje i reforma bezbjednosnog sektora utiče na sve građane. Bila bi greška da ograničimo naše napore samo na one službenike i institucije koje su direktno uključene u bezbjednosni sektor“, rekao je Alexander Chuplygin, zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini. „Imajući to na umu, Misija OSCE-a ima sveobuhvatan pristup svojim programima koji se odnose na upravljanje i reformu bezbjednosnog sektora i sarađuje sa medijskim kućama, nevladinim organizacijama, omladinskim organizacijama, obrazovnim institucijama, vjerskim zajednicama i drugim partnerima iz regiona.“
S ciljem da poboljša djelotvornost i održivost svoje podrške reformskim procesima država članica u bezbjednosnom sektoru, OSCE je započeo proces razvoja konzistentnijeg i koordiranijeg pristupa upravljanju i reformi bezbjednosnog sektora. Nove OSCE-ove Smjernice za upravljanje i reformu bezbjednosnog sektora, koje predstavljaju veliku prekretnicu u tom smislu, daju osoblju praktične smjernice za pružanje podrške procesima upravljanja i reforme bezbjednosnog sektora država članica.
Neposredno pred održavanje ove konferencije, u Sarajevu je održana trodnevna regionalna radionica, na kojoj su učestvovali stručnjaci iz bezbjednosnog sektora, uključujući predstavnike ministarstava odbrane, pravde, vanjskih i unutrašnjih poslova, kao i državnih parlamenata iz Beograda, Sarajeva, Skoplja i Zagreba, da bi razgovarali o upravljanju i reformi bezbjednosnog sektora, koristeći se praktičnim primjerima iz regiona. Na konferenciji su predstavljene njihove konkretne preporuke.
Konferencija i radionica su organizovane kao dio vanbudžetskog projekta sa ciljem pružanja podrške, osposobljavanja i podizanja svijesti unutar OSCE-a o upravljanju i reformi bezbjednosnog sektora. Pored Austrije koja 2017. godine predsjedava OSCE-om, podršku ovom projektu su pružile Njemačka, Srbija, Slovačka i Švajcarska.