Sastanak Nadzornog tijela za Strategiju za rad na predmetima ratnih zločina, organizovan uz podršku OSCE-a, okončan u Banjoj Luci
![](https://www.osce.org/files/imagecache/10_large_gallery/f/images/hires/a/0/279021.jpg?1701962852)
BANJA LUKA, Bosna i Hercegovina, 3. novembar, 2016. godine – Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini pružila je podršku tematskom sastanku koji je održan danas u Banjoj Luci, a kojem su prisustvovali članovi Nadzornog tijela za provedbu Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, predstavnici Sekretarijata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, ministarstava pravde, te sudije i tužioci koji rade na predmetima ratnih zločina.
Glavna tema razgovora bilo je procesuiranje predmeta ratnih zločina u odsustvu, drugim riječima, suđenja održanih u odsustvu jednog ili više optuženika za ratne zločine počinjene nad civilnim stanovništvom. Izvjestan broj suđenja održan je u odsustvu tokom sukoba koji je trajao od 1992. do 1995. godine, ili neposredno nakon njegovog okončanja. Suđenja u odsustvu nije više moguće održavati u Bosni i Hercegovini (BiH) nakon što su 2003. godine stupili na snagu Zakoni o krivičnom postupku.
Ipak, izvjestan broj predmeta u kojima su donesene presude u odsustvu, ali nisu izvršene, nedavno je aktueliziran nakon što su ti predmeti „mirovali“ u arhivama suda dugi niz godina. Tačan broj sličnih predmeta koji bi takođe mogli postati aktuelni nije poznat.
„Uviđamo da su ovdje u pitanju dva međusobno suprotstavljena interesa, i to očuvanje pravne sigurnosti i zaštita ljudskih prava svih građana s jedne strane i djelotvorna borba protiv nekažnjivosti, s druge strane”, rekao je Francesco de Sanctis, šef Sekcije za vladavinu prava Misije OSCE-a u BiH. „Neophodno je da Bosna i Hercegovina pronađe sveobuhvatno rješenje za probleme koji se javljaju u radu na predmetima ove vrste.“
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i Nadzornog tijela, Milan Tegeltija, izjavio je: “Nedavno aktueliziranje ovih predmeta dovelo je do stanja pravne nesigurnosti zbog čega ovi slučajevi predstavljaju novi izazov za pravosuđe u Bosni i Hercegovini za koje sadašnji zakonodavni okvir možda ne pruža odgovarajuće rješenje. Ovo zauzvrat može uticati na povjerenje građana i javnosti u rad pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini. Cilj ovog tematskog sastanka, jeste poticanje diskusije zasnovane na informacijama između praktičara i drugih pravnih eksperata u cilju iznalaženja sistemskog rješenja ovog problema.”
Misija OSCE-a u BiH kontinuirano pruža podršku realizaciji Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina kroz pružanje kvalitativnih analiza, nalaza i tehničke podrške domaćim i međunarodnim akterima. Nalazi Misije, uključujući tu i nalaze sadržane u izvještajima i radnim dokumentima Misije, i dalje će doprinositi utvrđivanju prepreka pravičnom i kvalitetnom procesuiranju predmeta ratnih zločina i stvarati osnov za pružanje savjetodavne pomoći i provedbu aktivnosti jačanja kapaciteta relevantnih aktera u ovom procesu, uključujući tu i Nadzorno tijelo.