OSCE sarađuje sa Bosnom i Hercegovinom u cilju poboljšanja sigurnosti skladišta municije
Prije dvije godine, u mornaričkoj bazi Evangelos Florakis na Kipru, eksplodiralo je 98 kontejnera baruta, što je dovelo do pogibije 13 i ranjavanja 61 osobe. Kontejneri su se nalazili na otvorenom, izloženi visokim ljetnim temperaturama.
Više od 3.000 osoba evakuirano je iz grada Ulyanovsk u centralnoj Rusiji 2009. godine, kada je niz ekplozija potresao depo municije. Dva vatrogasca su poginula, a osam osoba je povrijeđeno tokom rašćišćavanja mjesta eksplozije.
U martu 2008. godine, u mjestu Gërdec, u Albaniji, poginulo je 26 osoba, a više od 400 domova je uništeno kao rezultat niza eksplozija katastrofalnih razmjera do kojih je došlo u postrojenju za uništavanje municije. Šteta je procijenjena na više od 29 miliona američkih dolara.
Ni jedna država nije zaštićena od slučajnih i nekontrolisanih ekplozija u skladištima municije. Radi se o globalnom problemu, a učestalost incidenata je u porastu. Prema podacima Regionalnog pristupa smanjenju rezervi naoružanja (RASR), u periodu od 1998. do 2011. godine, 43 osobe su poginule, dok je 435 osoba ranjeno zbog ove vrste incidenata samo u jugoistočnoj Evropi. Do eksplozije može doći usljed raspada komponenti, nepropisnog rukovanja, neovlaštenog pristupa ili krađe, ali također i usljed elementarnih nepogoda poput požara, poplave ili udara groma.
„Samo jedan nestabilan komad municije može ugroziti čitavo skladište. U Bosni i Hercegovini (BiH), imali smo sreće, te smo bili pošteđeni ovakve vrste razornih nesreća u skladištima municije, kakve su se dešavale u nekoliko drugih država članica OSCE-a. Moramo prevazići prepreke koje stoje na putu procesa uništenja, i na minimum svesti rizik pojave takvog incidenta. Građani BiH to zaslužuju“, rekao je šef Misije OSCE-a u BiH, Fletcher M. Burton.
9. oktobra 2013. godine, Misija OSCE-a u BiH službeno će obilježiti pokretanje projekta za poboljšanje sigurnosti na lokacijama za skladištenje oružja i municije u BiH (SECUP BiH), u cilju unapređenja sigurnosne infrastrukture četiri perspektivna skladišta municije i naoružanja Oružanih snaga BiH. Cilj projekta je umanjiti rizik širenja oružja i municije i unaprijediti nacionalne standarde u oblasti fizičke sigurnosti i upravljanja skladištima.
Sigurnost skladištenja veoma je važna u sprečavanju neovlaštenog ili slučajnog ulaska u skladišta i krađe oružja, koja bi mogla dovesti do nezakonitog prometa oružja i njegove upotrebe u izvršenju krivičnih djela. Cijena nepravilnog upravljanja skladištima municije stoga je višestruka. Propust takve vrste može imati razorne posljedice po infrastrukturu, okoliš i lokalnu privredu. Iznad svega, takav propust može dovesti do ljudskih žrtava. U usporedbi sa tim, cijena umanjenja rizika od takvih incidenata i poboljšanja uslova skladištenja je minimalna.
Projekt SECUP BiH mali je dio šire strategije BiH za unapređenje upravljanja viškovima oružja i municije. Cilj strategije je dvojak: urgentno uništiti potencijalno nestabilne viškove municije s jedne strane i uvesti tehnička poboljšanja u upravljanju zalihama s druge strane. Ovo podrazumijeva poboljšanja kojima se nastoji postići sigurno skladištenje municije koju su Oružane snage BiH proglasile potrebnom, a koje će se postići projektom SECUP BiH .
Projekt će biti implementiran u periodu od tri godine, u partnerstvu sa Ministarstvom odbrane BiH, a u koordinaciji sa međunarodnim partnerima koji djeluju u oblati pružanja podrške kontroli naoružanja u BiH. Realizaciju projekta finansiraju vlade Švicarske, Turske, Češke Republike, Danske i Lihtenštajna.