ОБСЄ надає рятувальним службам України матеріали для інформування людей про правила хімічної безпеки
Тоді як нинішня війна проти України завдає шкоди промисловим об’єктам по всій країні, підвищується ризик викидів токсичних речовин, що загрожують людям та довкіллю. Щоб допомогти зменшити ризики для життя та здоров’я людей, Програма підтримки ОБСЄ для України розробила та передала Державній службі України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) просвітницькі матеріали, створені для інформування людей про правила безпеки під час надзвичайних ситуацій хімічного характеру.
Серед цих матеріалів 4-хвилинний просвітницький мультфільм «Хімічна загроза – правила безпеки», який роз’яснює ознаки такої ситуації, включно з симптомами впливу хімічних речовин на здоров’я, окреслює алгоритми безпечної поведінки для низки ситуацій, в яких може виникнути хімічна загроза. Цей мультфільм може використовуватися для проведення просвітницьких заходів, які організовує ДСНС для людей, що проживають у районах підвищеної небезпеки, наприклад поблизу промислових об’єктів. Разом з ним подаються короткі версії цього відео – про ознаки надзвичайної ситуації хімічного характеру, та чотири кліпи з правилам безпеки в різних ситуаціях, в яких хімічні загрози можуть заскочити людей, зокрема на вулиці чи відкритому просторі, в приміщеннях – вдома чи на роботі, а також під час подорожі автомобілем. Ці матеріали можуть бути корисними для соціальних мереж та просвітницьких заходів, розрахованих на окремі аудиторії; доступ до них можна отримати на сайті ОБСЄ та в розділі «Абетка безпеки» сайту ДСНС.
Крім того, Програма підтримки оновила дизайн листівок про небезпеку від хімічних речовин, які найчастіше використовуються у промисловості та розробила брошуру з правилами безпеки у випадку надзвичайних ситуацій з аміаком, азотною кислотою, ртуттю та хлором. Також для уроків цивільної оборони було розроблено плакат та брошуру про небезпеку від хімічної зброї. Загалом ДСНС отримала 11,000 екземплярів друкованої продукції з цих матеріалів; вони були передані для поширення через регіональні підрозділи ДСНС. Цифрові копії роздаткових матеріалів можна знайти тут.
Ці зусилля є частиною проєкту “Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами”, що виконується Програмою підтримки ОБСЄ для України з фінансовими внесками держав-учасниць та партнерів ОБСЄ; повний перелік донорів Програми можна знайти за посиланням.