ОБСЄ допомагає українським правоохоронцям у розслідуванні «цифрових» злочинів та торгівлі людьми
Перша група з 30-ти правоохоронців Національної поліції України вдосконалила свої знання та навички з протидії кіберзлочинам на триденному тренінгу, проведеному за сприяння Програми підтримки ОБСЄ у Львові з 29 по 31 травня 2023 року.
Сучасні злочинці активно використовують інтернет-технології для кримінальної діяльності, у тому числі пов'язаної з різними формами торгівлі людьми. За допомогою соціальних мереж, шифрування даних, «дарквебу», блокчейну та інших технологій вони можуть ефективно та анонімно вербувати, організовувати переміщення й експлуатацію потерпілих, ігноруючи національні кордони. Цифровий простір також активно використовується для популяризації і збуту контенту, що зображує сексуальне насильство над дітьми. Доступність і поширеність мобільних пристроїв уможливлює експлуатацію дітей через веб-камери, онлайн-чати та інші канали зв'язку.
Звертаючись з промовою до учасників тренінгу, начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України, полковник поліції Юрій Виходець зазначив, що «сьогодні майже кожен злочин у площині відповідальності НПУ не обходиться без використання цифрових технологій, а отже всі здобуті учасниками тренінгу знання та навички стануть важливою опорою для всієї правоохоронної системи України».
Навчання допомагає правоохоронцям оновити свої знання та навички, вивчити нові методи роботи правопорушників і розробляти ефективні контрзаходи. Правоохоронці дослідили інструменти розвідувальної аналітики; добування оперативної інформації з відкритих джерел (OSINT); обробки та аналізу даних. Це є особливо важливим для випадків, коли особа жертви не встановлена, або вона пропала безвісти; цей інструментарій дозволяє поліції встановити їхнє місцезнаходження через співставлення опису, фізичних рис чи інших характеристик з інформацією різних реєстрів та баз даних. Особливої уваги приділено питанням виявлення, фіксування та аналізу «цифрових слідів», які можуть бути використані як електронні докази в суді, що потрібно для притягнення злочинців до відповідальності. Серед інших тем ішлося про різні аспекти використання злочинцями віртуальних активів та платіжних інструментів, що уможливлює відстеження та блокування діяльності організованих злочинних груп. Також в деталях розкривалася цифрова специфіка торгівлі людьми.
Програма підтримки ОБСЄ для України проведе ще 9 таких триденних тренінгів для співробітників Департаментів кіберполіції та міграційної поліції. До кінця року планується охопити навчанням до 300 офіцерів.
Ця діяльність є частиною Проєкту «Посилення спроможності Національної поліції України у розслідуванні злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми, у тому числі вчинених з використанням кібертехнологій», що впроваджується Програмою підтримки ОБСЄ для Україні за фінансової підтримки країн-учасниць та партнерів, перелік яких можна знайти тут.