ОБСЄ докладає більше зусиль, щоб допомогти українцям, які рятуються від війни, уникнути пастки торгівців людьми
На початок травня, за оцінками Управління ООН з координації гуманітарних питань, війна змусила кожного четвертого українця залишити свій дім. П'ять мільйонів українських біженців шукають захисту за кордоном, ще 7,7 мільйонів переїхали у безпечніші регіони всередині країни. Це майже якби всі жителі Швеції та Литви разом вирішили переїхати в інші країни. Люди, які втратили свої домівки і змушені переїжджати до незнайомих регіонів, є очевидною мішенню для торговців людьми.
Надія Кондибіна, керівниця проектів Координатора проектів ОБСЄ у сфері протидії торгівлі людьми, каже: «Ситуація виглядала загрозливою вже наприкінці лютого. Кадри величезних черг із машин на дорогах і людей, які переходять кордон пішки, були всюди – у новинах і соціальних мережах. Мені самій довелося переїхати з Києва і стати внутрішньо переміщеною особою, але мені пощастило – у мене були родичі, у яких можна було зупинитися, і робота, яка забезпечує мені проживання. Але у багатьох людей цього немає, і їхнім горем та й без того важким становищем можуть скористатися злочинці. Ми мали щось зробити, щоб допомогти цим людям уникнути ризиків потрапляння у ситуацію торгівлі людьми».
На початку березня спеціалізовані канали у соціальних мережах, які підтримуються ОБСЄ, вже розповсюджували повідомлення про правила безпеки та корисні ресурси для тих, хто виїхав з України. На сторінках «Work Safe!» у Facebook та Instagram, які були створені для безпеки шукачів роботи за кордоном, публікувалися перевірені та працюючі номери гарячих ліній із надання допомоги біженцям. Чат-бот «Stay Safe» у Telegram був оновлений, і у ньому з’явився новий розділ під назвою «Воєнні дії змушують вас покинути країну?», у якому міститься інформація про ризики потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, поради з безпеки та корисні контакти. Крім того, Координатор проектів ОБСЄ також розробив інформаційне відео для біженців за кордоном.
Робота з внутрішньо переміщеними особами
Координатор проектів активізував свою мережу, створену раніше в межах зусиль із розвитку Національного механізму взаємодії – групу неурядових організацій, які надають допомогу постраждалим від торгівлі людьми, і забезпечують координацію з органами державної і місцевої влади. Із початку квітня члени мереж, громадські активісти, відвідують притулки, спортивні майданчики, переобладнані на гуртожитки, місця надання гуманітарної допомоги, щоб поговорити з тисячами людей, які потребують підтримки.
Наталія Козлова, керівниця громадської організації «Прогресивні жінки» у Вінниці, говорить, що місцеві органи влади були раді отримати друковані копії листівок, розроблені Координатором проектів, оскільки до них за інформацією постійно звертаються люди. Роздаткові матеріали виявилися найбільш корисними в офісах, де переселенці отримують необхідні документи.
«Коли ми розмовляли з людьми на пішохідному пункті пропуску через україно-молдовський державний кордон, деякі з них були налаштовані негативно, бо перебували у сильному стресі. Тому на пунктах пропуску ми просто роздавали листівки з довідковими матеріалами. А коли ми відвідували гуртожитки, ВПО були більш схильні слухати і дякували за інформацію», – каже вона.
Коли ми розмовляли з людьми на пішохідному пункті пропуску через україно-молдовський державний кордон, деякі з них були налаштовані негативно, бо перебували у сильному стресі. Тому на пунктах пропуску ми просто роздавали листівки з довідковими матеріалами. А коли ми відвідували гуртожитки, ВПО були більш схильні слухати і дякували за інформацію.
Валентин Боровіков, громадський активіст із міста Кропивницький, Кіровоградська область, центральна Україна, пояснює: «У більшості випадків гарна нагода поговорити з ВПО була в чергах за гуманітарною допомогою або в приміщеннях центрів надання адміністративних послуг, де вони отримують довідки. Я виразно відчував їхню гостру потребу просто виговоритися і поділитися власним горем. Люди розповідали про тяжкі спогади, про те, як їм довелося залишати свої міста і свої домівки". Тепер Валентин планує направити зусилля на обласні центри зайнятості, щоб включити модуль із боротьби з торгівлею людьми для осіб, які шукають роботу, до освітніх ресурсів цих центрів.
Загалом протягом квітня активісти за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні провели 196 зустрічей і проконсультували понад 4000 ВПО у восьми областях України (Львівській, Сумській, Волинській, Рівненській, Чернівецькій, Вінницькій, Кіровоградській, Івано-Франківській областях). Було поширено понад 13 000 листівок із порадами по протидії торгівлі людьми.
Виклики, що стоять перед людьми, що залишили свої домівки, залишаються величезними, і ризик постраждати від торгівлі людьми – лише один із них. Координатор проектів працює над реалізацією інших ініціатив, щоб допомогти своїм партнерам, органам влади та громадянському суспільству, надавати підтримку тим, хто страждає від війни, в тому числі йдеться про поліпшення соціальних послуг та юридичну підтримку.