Останні новини від Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні на основі інформації, що надійшла станом на 11 серпня 2014 р., 18:00 (зa київським часом)
Ця інформація надається для ЗМІ та широкого загалу.
Мирні жителі продовжують залишати Донбас, в той час як обстріли, вочевидь, і надалі згубно впливають на життя людей. Майдан у Києві і прилеглу до нього територію майже повністю очистили від наметів і барикад.
10 серпня в Харкові відбулося два мітинги, один за участю близько 150 активістів, які вимагали припинення урядової операції із забезпечення безпеки в Донбасі, а інший, з 300 учасниками, які виступили в її підтримку. На останньому мітингу активісти ВО "Свобода" розповсюдили заяву із закликом до розпуску міськради і відставки мера міста. Заклики про відставку мера виникли після того, як він присвоїв декільком російським громадянам звання почесних жителів міста Харкова. (див. останнє оновлення від 7 серпня).
Голова Золочівської районної адміністрації (41 км. на північ від Харкова) розповів СMM, що з 539 чоловіків в районі, які могли бути мобілізовані, менше 100 отримали повістки до військкомату, і лише 10 з них з'явилися туди.
Команда СMM спілкувалася з групою вимушених переселенців (ВП) з Первомайська (76 км на захід від Луганська) в транзитному таборі для вимушених переселенців у Сватовому (150 км на північний захід від Луганська). Вони сказали, що в місті залишилися тільки 10 000 жителів Первомайська з 80 000. Місто, як вони сказали, обстріляли як українські збройні сили, так і нерегулярні військові формування. В результаті, за їх словами, практично всі багатоквартирні будинки в місті були серйозно пошкоджені, і тільки 30% приватних будинків уціліли. Вони повідомили, що внаслідок обстрілів в місті які, ймовірно, почалися 22 липня було вбито 200 осіб, і більше 400 поранено, небіжчиків ховали у дворах. Згодом СММ зателефонувала меру міста, який підтвердив цифри, надані вимушеними переселенцями.
Два координатори по роботі з вимушеними переселенцями в Луганській області розповіли СMM в Сватовому, що в Сєвєродонецьку (97 км на північний захід від Луганська) відкрили другий транзитний табір для ВП і, що зараз там знаходиться 400 осіб, які чекають, що Збройні Сили України повернуть Луганськ під свій контроль. Співрозмовники відзначили, що за останні два тижні близько 1000 жінок, дітей і людей похилого віку пройшли через транзитний табір в Сватовому.
Команда СMM спостерігала за відновлювальними роботами, які тривають в Краматорську (97 км північніше від Донецька) - в багатоквартирних будинках в центрі міста замінюють скло в шибках, які були вщент розбиті внаслідок обстрілу. Заступник начальника обласного управління міліції в Донецькій області розповів СMM, що громадський порядок збережено, але він попередив, що залишається загроза від окремих осіб – прихильників так званої "Донецької Народної Республіки". СMM бачила КПП на околиці міста з працівниками міліції, які та патрулювали. Міліція в місті, за словами заступника начальника обласного управління міліції в Донецькій області, незабаром повинна бути посилена військовослужбовцями Національної гвардії.
Ситуація в Дніпропетровську та Херсоні залишалася спокійною.
Мер м.Южне (50 км на схід від Одеси) розповів СMM, що вимушеним переселенцям необхідно мати офіційне місце роботи в місті, якщо вони хочуть влаштувати своїх дітей у місцевий дитячий садок.
Члени громадської організації в Одесі розповіли СMM, що 80% вимушених переселенців, які проживають в санаторіях в Курортному і Сергіївці (100 км на північний захід, і 80 км на захід від Одеси відповідно) мають намір повернутися додому в Краматорськ або Слов'янськ на півночі Донецької області перед початком навчального року.
Заступник голови Красноїльської селищної ради (42 км на південь від міста Чернівці) розповів СMM, що 68 чоловіків з села отримали повістки в військкомат, але ніхто не з'явився, оскільки всі вони працюють за кордоном.
Голова Координаційного центру допомоги вимушеним переселенцям в м. Івано-Франківськ розповіла СMM, що існує ризик назрівання обурення серед місцевих жителів по відношенню до вимушених переселенців, оскільки їх діти мають пріоритет над місцевими дітьми при зарахуванні в дитячі садки. Вона також сказала, що з держбюджету не виділяються кошти на додаткові витрати і, як наслідок, фінансовий тягар покладається на місцевий бюджет, пробуджуючи ще більше невдоволення.
Ситуація у Львові залишалася спокійною.
СMM спостерігала за тим, як Майдан Незалежності і прилеглі вулиці в Києві майже повністю очистили від наметів і барикад, транспорт тепер може вільно рухатися по вулиці. Винятком стала вулиця Інститутська – недалеко від площі, де станом на 18:00 годину вечора 11 серпня залишилася одна палатка, хоча вона була розібрана, також одна будівля залишається зайнятою активістами. Міліція спецпризначення була напоготові, але на площі не виникло жодних проблем.
Член Координаційного центру з допомоги вимушеним переселенцям при Київській обласній адміністрації розповів СMM, що з липня в центрі було зареєстровано близько 9000 запитів від сімей вимушених переселенців з проханням про допомогу. Він сказав, що центр допоміг розміститися 4 460 ВП (90% з яких були жінки і діти).