Online nasilje nad ženama i djevojčicama tema razgovora na događaju u organizaciji IT girls i OSCE-a u Sarajevu
U okviru kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno-zasnovanog nasilja, IT girls, zajednička inicijativa UN Women, UNICEF-a i UNDP-a, podržana od Švedske, te Misija OSCE-a u BiH su se udružili da podignu svijest o rodno zasnovanom nasilju protiv žena i djevojčica u kibernetičkom (online) prostoru, na događaju održanom 9. decembra 2019. godine u Sarajevu.
Ovom prilikom je ukazano na neke od najčešćih elemenata online nasilja, kao i na načine kako žrtve mogu prepoznati, eliminisati te se zaštititi od ove vrste nasilja.
"UN Women u BiH ove godine obilježava kampanju o 16 dana aktivizma ističući neophodnost prevencije nasilja nad ženama i djevojčicama”, istakao je David Saunders, predstavnik UN Women u Bosni i Hercegovini.”Online nasilje postaje sve prisutniji problem. O ovom obliku nasilja se dosta razgovara, ali je neproporcionalno regulisano u zakonodavstvu. Od izuzetne je važnosti da digitalni prostor postane sigurno i slobodno mjesto za sve, uključujući i žene i djevojke, tako da niti jedna djevojčica ili žena ne iskusi online nasilje, na društvenim mrežama ili u kibernetičkom prostoru uopšteno”.
Na panelu sačinjenom od ekspertica i eksperata iz oblasti online nasilja nad ženama i djevojčicama, privatnosti na internetu i kriminologije vezane za online zlostavljanje, razgovaralo se takođe i o načinima kako da se među širom javnosti podigne svijest o ovom problemu, te kako da se suprotstavi zlostavljanju.
Željka Šulc, glasnogovornica Misije OSCE-a u BiH podsjetila je da su principi zaštite i unapređenja osnovnih ženskih ljudskih prava i zabrane rodno-zasnovanog nasilja utkani i prepoznati u međunarodnom zakonodavstvu o ljudskim pravima.”Ovi principi su razvijeni kroz brojne međunarodne i regionalne konvencije, pravnu praksu i norme, i svi društveni akteri imaju obavezu da osiguraju poštovanje, unapređenje i realizaciju osnovnih ljudskih prava, kako na internetu, tako i izvan njega. Misija OSCE-a u BiH će nastaviti raditi na slučajevima nasilja nad ženama i djevojčicama, uključujuči porodično nasilje, kroz različite nadležnosti širom BiH.” dodala je Šulc.
Panelistkinje/panelisti i učesnice/učesnici su se složilili da je neophodno nastaviti diskusiju i podići svijest o prepoznavanju, eliminaciji i prevenciji slučajeva nasilja u online prostoru nad ženama i djevojčicama, na svim nivoima.