Останні новини від Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні на основі інформації, що надійшла станом на 15 червня 2015 р., 19:30 (за київським часом)
Цей звіт надається для ЗМІ та широкого загалу.
Спеціальна моніторингова місія продовжує спостерігати за реалізацією «Комплексу заходів з виконання Мінських угод». Робота СММ з моніторингу була обмежена іншими сторонами та з міркувань безпеки*. Ситуація в Донецькому аеропорту та навколо нього була відносно спокійною, з меншою кількістю порушень припинення вогню, порівняно з попередніми днями.
Ситуація в Донецькому аеропорту та навколо нього була відносно спокійною. З 08:00 до 10:00 та з 12:00 до 13:00 зі спостережного пункту Спільного центру з контролю і координації (СЦКК) на підконтрольному «ДНР» вокзалі Донецька (8км на північний захід від центру Донецька) СММ спостерігала всього 17 вибухів, спричинених вхідним та вихідним артилерійським, мінометним і стрілецьким вогнем. За оцінкою СММ, вибухи відбулись на північ, північний захід, північний схід і захід та на відстані 2-10км від свого місця розташування. (1)
Зі спостережних пунктів за 1.5 та 3.5км на захід від Широкиного (20км на схід від Маріуполя) СММ чула спорадичні звуки, що відповідають стрілецькому вогню, і певну кількість невизначених вибухів, особливо на півночі, північному сході та сході від позицій СММ.
У підконтрольному «ДНР» Донецьку СММ спостерігала на протесті за участю близько 200 жінок середнього та похилого віку, які зібрались біля будівлі «уряду» «ДНР» і вимагали припинити обстріли, відвести військову техніку «ДНР» та Збройних сил України від району шахти «Октябрська» (підконтрольний «ДНР», 2.2км на південний захід від Донецького аеропорту) та мати можливість жити в безпечних умовах. СММ не бачила присутності «поліції» на заході, який закінчився мирно.
У м.Димитров (підконтрольне уряду, 61км на північ-північ-захід від Донецька) секретар міської ради повідомив СММ, що обсяг фінансової допомоги уряду безробітним внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у розмірі 420 грн скорочено, і наразі її отримують менше 10% з 18 000 зареєстрованих ВПО.
У смт Райгородок (підконтрольне уряду, 126км на північ від Донецька) 12 жителів (7 жінок та 5 чоловіків) розповіли СММ, що в селі було кілька інцидентів, зокрема, пошкодження будинків та парканів пострілами, що надходять з військового стрільбища у селі. Внаслідок цих інцидентів жителі не виходять з будинків. СММ бачила кілька будинків та воріт, в які потрапили кулі.
СММ зустрілась з представником Фонду Рината Ахметова у Донецьку, який повідомив, що 13 червня 43й батальйон «Патріот» ЗСУ не пропустив гуманітарний конвой з 26 вантажівок на підконтрольні «ДНР» території у Майорську (підконтрольний уряду, 44км на північ від Донецька), попри те, що були надані всі необхідні документи.
СММ відвідала с.Комінтернове (підконтрольне уряду, 23км на північний схід від Маріуполя) вперше з 9 березня та розмовляла з 17 жителями (жінками та чоловіками). Вони сказали, що свобода пересування залишається їхньою основною проблемою, оскільки їм не дозволяють переходити через найближчий блокпост №15 у с.Виноградне (підконтрольне уряду, 10км на схід від Маріуполя), відправляючи їх до далекого блокпосту №12 у с.Гнутове (підконтрольне «ДНР», 19км на північний захід від Маріуполя), що подовжує подорож на 3 години.
У Луганській області СММ зафіксувала порушення припинення вогню в районі с.Бахмутівка, м.Сєвєродонецьк, сіл Муратове і Боброве (підконтрольні уряду, 40, 74, 50 і 56км на північний захід від Луганська), а також смт Донецький (підконтрольний «Луганській Народній Республіці» («ЛНР»), 50км на північний захід від Луганська), з застосуванням великокаліберної артилерії та стрілецької зброї.
Об 11:20 на в’їзді у смт Тошківка (підконтрольне уряду, 60км на північний захід від Луганська) 2 члени ЗСУ повідомили СММ, що за 40 хвилин до приїзду СММ 2 великокаліберні снаряди вибухнули на дорозі поблизу. СММ зі свого автомобіля спостерігала за двома свіжими місцями попадання снарядів, один з яких був на дорозі, а інший, діаметром принаймні 3м, - в полі на відстані близько 50м на північ.
У м.Попасна (підконтрольне уряду, 69км на північний захід від Луганська) місцеві жителі повідомили СММ, що постачання води здійснюється лише пізно вночі та вранці. Директор Західної фільтраційної станції води розповів СММ, що ремонтні роботи розпочались поблизу Попасної 13 червня, але після обстрілу, в ході якого 1 робітник отримав легкі поранення, 14 червня були припинені. Він очікує, що роботи відновляться 16 червня.
У м.Міусинськ (підконтрольне «ЛНР», 62км на південний захід від Луганська) СММ зустрілась з членом «муніципальної ради», який повідомив, що очікується, що з 1 липня 6 з 7ми вугільних шахт відновлять видобуток.
СММ відвідала будинок престарілих та інвалідів у м.Ровеньки (підконтрольне «ЛНР», 55км на південь від Луганська), де старша медсестра повідомила, що заклад повністю залежний від гуманітарної допомоги, але проблемою залишається постійна нестача ліків, а також невиплата зарплати персоналу з лютого. Вона додала, що даний заклад продовжує працювати за українським законодавством.
СММ ще раз відвідала 6 місць зберігання важких озброєнь «ДНР», які відповідають лініям відведення. На 4х з них все попередньо зареєстроване озброєння було на місцях. На 5му місці бракувало 9ти мінометів (120мм), а 6те було покинуте і звідти зникли 10 попередньо зареєстрованих одиниць буксируваної артилерії (Д-30, 122мм).
Попри заяви, що відведення важких озброєнь завершене, СММ бачила зброю в районах, що порушують вимоги ліній відведення, згідно з Мінським комплексом заходів. У підконтрольних «ДНР» районах СММ бачила одну зенітну гармату на вантажівці, 11 ОБТ (Т-64) та 7 ОБТ (Т-72). А також 9 БМП-1. 14 червня у підконтрольних «ДНР» районах БПЛА СММ помітив 8 ОБТ, три гаубиці (Гвоздика 2С1) та 16 БМП, а на підконтрольних уряду територіях – два ОБТ. 15 червня у підконтрольних «ДНР» районах БПЛА СММ зафіксував 3 одиниці артилерії (122мм), одну мінометну позицію та на підконтрольних уряду територіях – одну мінометну позицію.
Голова судово-медичної експертизи Дніпропетровського моргу повідомив СММ, що тіла 16ти солдатів були доставлені з зони АТО з 08 до 15 червня, і працівники Обласної лікарні ім. Мечникова у Дніпропетровську розповіли, що 28 військових поступили на лікування в період з 09 до 14 червня.
У Харкові СММ спостерігала на мітингу на Площі Конституції. Учасники (близько ста студентів різної статі, віком 20-25років) протестували проти нападу, який, за повідомленнями, відбувся у гуртожитку місцевого університету 11 червня, коли 30 невідомих в масках напали на випадкових студентів та поранили шестеро з них (4 йорданців та двоє українців), двоє з яких перебувають в критичному стані. За словами міліції, 5 осіб були заарештовані у зв’язку з інцидентом, слідство по якому ведеться. Близько 70ти міліціонерів були присутні на протесті, який закінчився мирно.
14 червня СММ спостерігала на щотижневому зібранні анти-Майданівських активістів на Куликовому Полі в Одесі, де близько 90 активістів (здебільшого, жінки) зібрались для вшанування жертв подій 2 травня 2014р. Інша група з 20ти прихильників Майдану (переважно, чоловіків) зібралась та словесно ображала анти-Майданівських активістів. Близько 120 працівників міліції розділяли 2 групи активістів. Захід завершився мирно.
В Одесі 13 червня СММ відвідала офіс голови Комуністичної партії і підтвердила повідомлення ЗМІ про зайняття його Правим Сектором та Самообороною Одеси. СММ бачила 4 активістів Правого Сектору в камуфляжній формі з бейсбольною битою та палицею, які повідомили, що всередині знаходяться ще 5-6 активістів. 15 червня СММ бачила, що прапори України та Правого Сектору все ще були біля будівлі та зустрілась з керівником Правого Сектору, який не дозволив СММ увійти до будівлі. По телефону міліція розповіла СММ, що розпочалось розслідування за ст.356 (Самоправство) Кримінального кодексу України.
СММ спостерігала за відкриттям виставки «Кіборги» у Музеї Великої Вітчизняної війни в Києві, яка вшановує жертви українських військових, які боролись, щоб захистити Донецький аеропорт. Захід відвідали близько 250 осіб різного віку.
14 червня СММ відвідала місцевий авторинок в Івано-Франківську, після повідомлень в медіа про те, що обласний військовий комісаріат роздає направлення відвідувачам ринку на медкомісію з метою мобілізації. СММ не бачила представників військкомату підчас візиту, але озброєні охоронці авторинку розповіли СММ, що близько 40 осіб у камуфляжі та міліцейській формі перевіряли паспорти чоловіків, звіряючи інформацію зі списками для мобілізації та роздавали направлення на медогляд. Заступник військового комісара підтвердив, що такі направлення видавались на авторинку.
СММ продовжує спостерігати за розвитком подій у Херсоні, Львові та Чернівцях.
*Обмеження доступу та свободи пересування СММ:
Робота СММ з моніторингу обмежена, зважаючи на ситуацію з безпекою, у тому числі через наявність мін та відсутність інформації про їх місцезнаходження, пошкоджену інфраструктуру, а також внаслідок обмежень, що накладаються іншими сторонами.
Ситуація з безпекою на Донбасі нестабільна та непередбачувана, і режим припинення вогню дотримується не усюди. Самообмеженням стосовно поїздок у райони високого ризику впливають на діяльність СММ з патрулювання, особливо в районах, непідконтрольних уряду.
Затримки:
- На місці зберігання важких озброєнь «ДНР» озброєний член «ДНР» сказав, що його командир не дозволив СММ заходити на пункт зберігання. Через 45 хвилин СММ дозволили зайти.
Заборона доступу:
- На іншому місці зберігання озброєнь «ДНР», дозволили зайти одному спостерігачу СММ, а його перекладача не пропустили.
Для детального переліку порушень припинення вогню, які СММ спостерігала, див. таблицю в додатку